700 km ekspresówek | Do końca czerwca ustawa łupkowa | Rekordowe koszty utrzymania Lotniska Chopina

6 czerwca 2013, 09:51 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Ruszyły przetargi na ponad 700 km dróg ekspresowych

(www.transport.gov.pl)

– Jest to dla nas chwila szczególna. Po decyzji Rady Ministrów dzisiaj już przystępujemy do jej realizacji – powiedział minister transportu Sławomir Nowak informując o ogłoszeniu przetargu na realizację drogi ekspresowej S7 Nidzica – Napierki. Budowę 22,7 km odcinka S7 umożliwiło przyjęcie przez Radę Ministrów załącznika nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015.

LW Bogdanka: 7-dniowy tydzień mógłby poprawić efektywność pracy w kopalni

(Newseria.pl)

Siedmiodniowy tydzień pracy w kopalni to słuszne podejście – uważa prezes lubelskiej Bogdanki. Teraz górnicy w spółce pracują przez sześć dni. Firma pracuje na poprawą efektywności pracy, która obniżyłaby koszty wydobycia węgla, dziś i tak jedne z najniższych w kraju. W tym roku koszty mają spaść o kilka procent, natomiast do 2017 roku cięcia sięgną 15 proc.

Otwarcie łącznicy kolejowej w Czerwieńsku

(www.transport.gov.pl)

Oddano do eksploatacji łącznicę Czerwieńsk Wschód – Czerwieńsk Południe. Jest to inwestycja zrealizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość całej inwestycji to ponad 70 mln zł, z czego 35,7 mln dołożyła UE w ramach RPO na lata 2007-2013.

W piątek podsumowanie konsultacji społecznych ws. gazu łupkowego

(CIRE)

Już jutro Komisja Europejska podsumuje wyniki ankiety wypełnianej przez obywateli Unii Europejskiej i przedstawicieli instytucji. Dotyczyła ona opinii na temat perspektyw rozwoju sektora łupkowego w Europie oraz związanych z nimi obaw i nadziei. Ankietę mógł wypełnić każdy dorosły obywatel kraju członkowskiego UE. Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego zarzucali jej stronniczość pytań.

CTL Logistics testuje lokomotywę z najnowszej platformy Siemensa

(CTL Logistics)

Rozpoczęła się testowa eksploatacja najnowszej lokomotywy Vectron DC. Celem testów jest sprawdzenie, czy zastosowane w niej nowoczesne rozwiązania mogą wpłynąć na zwiększenie efektywności realizacji usług przewozowych CTL Logistics. Eksploatacja lokomotywy ma na celu sprawdzenie jej zdolności trakcyjnych dla warunków prowadzenia pociągów przez CTL Logistics.

Korolec: rząd przyjmie ustawę dot. łupków najpewniej do końca czerwca

(PAP)

Projekt poprawki do prawa geologicznego i górniczego zostanie przyjęty przez Radę Ministrów do końca czerwca. Tak przynajmniej twierdzi Minister środowiska Marcin Korolec. Rozwiązania w niej zawarte mają być wzorowane na przykładach z Norwegii, Holandii i Danii.

Ekspresowe przetargi. Dzień po decyzji otwarte postępowania na S3 i S7

(www.gddkia.gov.pl)

Pięć przetargów na budowę nowych dróg ekspresowych ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ogłoszenie postępowań było możliwe dzięki wtorkowej decyzji Rady Ministrów, która na wniosek ministra transportu zatwierdziła do realizacji załącznik nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Decyzja ta otworzyła możliwość ogłoszenia przetargów na budowę ponad 700 km dróg ekspresowych o wartości przekraczającej 35 mld zł.

Rekordowy koszt zimowego utrzymania Lotniska Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

Ponad 20,5 mln zł kosztowało zimowe utrzymanie Lotniska Chopina w sezonie 2012/13. Nigdy wcześniej walka ze śniegiem i lodem nie wymagała aż tyle środków i pracy.

– To był naprawdę długi i trudny sezon – mówi Jan Michalak, szef Służby Utrzymania Lotniska. Opady śniegu zanotowano w ciągu 60 dni (pierwsze 27 października, ostatnie 5 kwietnia).

Uzyskanie certyfikatu ECM

(www.utk.gov.pl)

Urząd Transportu Kolejowego informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Komisji nr 445/2011, w dniu 31 maja br. minął termin dla uzyskania certyfikatu ECM przez podmioty odpowiedzialne za utrzymanie, które nie są jednocześnie przewoźnikami kolejowymi lub zarządcami infrastruktury tj. nie posiadają certyfikatu bezpieczeństwa lub autoryzacji bezpieczeństwa, wydanych przed dniem 31 maja 2012 r.