Orlen rozważa dostawy ropy z Iranu. Jest ostrożny ws. Odessa-Brody-Gdańsk

21 lipca 2016, 13:00 Energetyka
ważne ropa

Dziś w Warszawie odbyła się konferencja wynikowa spółki PKN Orlen. W rozmowie z BiznesAlert.pl wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych zdradza kuluary rozmów z Litwinami o losie dostaw produktów ropopochodnych z rafinerii Możejki, potwierdza zainteresowanie spółki ropą z Iranu i zachowuje rezerwę odnośnie reanimacji projektu Odessa-Brody-Gdańsk rozważanej przez polski rząd.

– W naszym podejściu do sporu z litewskimi kolejami nic się nie zmieniło. Wyrażamy gotowość do jego rozwiązania i ustalenia takich stawek kolejowych, które będą rynkowe. Cieszy nas, że pojawił się nowy impuls, nowa inicjatywy. Mamy nadzieję, że będzie to ten impuls, który doprowadzi do pozytywnego załatwienia tej sprawy. Wyrażamy gotowość do prowadzenia i kontynuowania rozmów tak aby dla PKN Orlen oraz Orlen Litetuva zakończyły się powodzeniem – powiedział podczas konferencji podsumowującej wyniki PKN Orlen za II kwartał 2016 roku wiceprezes zarządu koncernu ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk zapytany przez BiznesAlert.pl o rozmowy z Litwinami w sprawie sporu o rafinerię w Możejkach.

Na pytanie BiznesAlert.pl o możliwy zakup przez PKN Orlen irańskiej ropy, wiceprezes Jędrzejczyk odparł , że koncern testuje bardzo różne gatunki ropy m.in. z Iranu, Iraku czy Stanów Zjednoczonych. – Jeżeli chodzi o dostawy ropy z Iranu to należy poczekać jeszcze na ostateczne ustalenia. Muszą zostać doprecyzowane pewne szczegóły operacyjne. Jest to państwo, które w pewnej mierze jest objęte sankcjami. Jest to kwestia pewnego dogrania operacyjnego i zapotrzebowania naszych rafinerii. Jesteśmy gotowi aby taką ropę sprowadzać. Podpisaliśmy umowę z Saudi Aramco i Rosnieftem, więc nie narzekamy na brak ropy. Jest to oczywiście kwestia dalszej dywersyfikacji. Być może również w niedługim czasie popłynie do nas ropa z Iranu – powiedział Sławomir Jędrzejczyk.

Dopytywany przez BiznesAlert.pl o to czy instalacje koncernu są gotowe na przyjęcie irańskiej ropy stwierdził, że ,,,PKN Orlen jest gotowy przyjąć ponad 60 gatunków ropy. Nie jest więc to kwestia jakości ropy lecz bardziej dostosowania warunków ekonomicznych oraz skonfigurowania tych dostaw tak aby było to optymalne dla pracy rafinerii”.

Na pytanie portalu o to, czy w związku z przyśpieszeniem prac związanych z przedłużeniem ropociągu Odessa-Brody do Adamowa Orlen rozważa swoje zaangażowanie w projekt i pozyskiwanie ropy za pomocą nowej trasy z regionu kaspijskiego, wiceprezes Jędrzejczyk odpowiedział: ,,PKN Orlen sygnalizował, że jego strategią jest być trochę neutralnym logistycznie. Ropę z Azerbejdżanu sprowadzamy do rafinerii w Kralupach . Kupujemy surowiec z tamtego kierunku. Znamy tę ropę. Jest to kwestia warunków ekonomicznych. Z naszego punktu widzenia im więcej alternatyw logistycznych tym lepiej. Na tym etapie jednak nie planujemy naszego dużego zaangażowania we wspomniany projekt”.

Wiceprezes Orlen został również zapytany przez dziennikarzy o zainteresowanie koncernu rządowym projektem samochodu elektrycznego. Zdaniem menadżera spółka stawia na innowacje i upatruje szansę w tym projekcie. – Innowacje stają się kolejnym filarem naszej strategii. Samochody elektryczne znajdują się w sferze naszego zainteresowania. Upatrujemy w tym szanse. Chcemy w tych projektach uczestniczyć. Pragnę zasygnalizować, że jesteśmy w kontakcie z firmą Tesla. Powstała pierwsza stacja do ładowania samochodów elektrycznych. Absolutnie jesteśmy zaangażowani w tym projekcie. Na razie jest wcześniej aby mówić o szczegółach. Również jest za wcześnie aby mówić o boomie związanym z samochodami elektrycznymi. Jest to na razie budowania pewnego przyczółku, który w kolejnych latach może się bardzo dynamicznie rozwinąć – powiedział Jędrzejczyk.

Podczas konferencji wynikowej padło również pytanie o opinie PKN Orlen w sprawie projektu ministerstwa energii dotyczącego rynku mocy. – Chcemy aby oba nasze bloki energetyczne odnalazły się w tych mechanizmach, które są wdrażane. Na razie nic nie jest uzgodnione. Mamy zwyczaj, że wyrażamy swoje stanowisko i opinię do wszystkich ustaw, które w jakiejś mierze nas dotyczą. Przyglądamy się również i temu projektowi. Nie chcę szczegółowo przedstawiać stanowiska PKN Orlen w tej sprawie. Jeżeli będzie rynek mocy to poważnie się nad tym zastanowimy i prawdopodobnie będziemy chcieli uczestniczyć w tych aukcjach – odpowiedział wiceprezes Orlenu ds. finansowych.