Baltic Pipe będzie kosztował 1,6-2,2 mld euro

6 czerwca 2017, 16:00 Alert

Przewidywany koszt budowy gazociągu Baltic Pipe to 12-16 mld duńskich koron, czyli ok. 1,6-2,2 mld euro – poinformował Energinet na swoich stronach internetowych. Baltic Pipe może przesyłać gaz już w październiku 2022 r. – wynika z harmonogramu procedury open season opublikowanej we wtorek przez Gaz – System. Warunkiem jest „wystarczające” zainteresowanie mocami przesyłowymi planowanej podmorskiej rury. 

Jak podał duński operator, w ramach tej kwoty Energinet zainwestuje ok. 5-7 mld koron, w zależności od ostatecznych rozwiązań technologicznych.

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego.

Przepustowość rury łączącej złoża norweskie z Polską ma wynieść 10 mld m sześc. Celem jest uruchomienie połączenia przed końcem 2022 r., kiedy to wygasa kontrakt jamalski. Cały projekt składa się z trzech części: gazociągu złożowego, prowadzącego z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim (lub istniejącej infrastruktury złożowej w Danii), rozbudowy istniejących zdolności w duńskim lądowym systemie przesyłowym oraz właśnie Baltic Pipe, czyli podmorskiego gazociągu międzysystemowego, biegnącego z Danii do Polski.

Pod koniec marca tego roku Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, informował, że ze strony polskiej Gaz-System będzie w stanie samodzielnie ponieść koszt inwestycji w budowę Korytarza Norweskiego.

Baltic Pipe może przesyłać gaz już w październiku 2022 r

Z opublikowanego we wtorek po południu harmonogramu wynika, że procedura open season będzie się składała z dwóch faz. Pierwsza zakończy się 25 lipca 2017 r.

„Jeżeli uczestnicy rynku złożą w ramach Fazy 1 oferty na wystarczającą przepustowość, operatorzy systemów przesyłowych przystąpią do realizacji projektu Baltic Pipe w ramach Szybkiej Ścieżki Projektu w celu rozpoczęcia świadczenia usługi przesyłu gazu od dnia 1 października 2022 r.” – napisano w komunikacie operatora.
We wtorek rano operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego – Gaz-System i Energinet – rozpoczęli procedurę open season dla projektu Baltic Pipe. Tym samym operatorzy zapraszają zainteresowane podmioty do sygnalizowania przewidywanego zapotrzebowania na przepustowość w gazociągu, który połączy Polskę, Danię i Norwegię.

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego.

 

Polska Agencja Prasowa