Enea Operator podpisała umowy z wykonawcami na realizację dwóch bardzo ważnych inwestycji sieciowych. Projekty w znaczących kwotach zostaną dofinansowane ze środków unijnych. Dzięki temu Enea Operator gruntownie zmodernizuje Główny Punkt Zasilający (GPZ) Piła Południe oraz wybuduje kilkunastokilometrowy odcinek linii wysokiego napięcia 110 kV.
– Jestem bardzo zadowolona z faktu podpisania umów z wykonawcami. Są to pierwsze umowy dotyczące inwestycji sieciowych z dofinansowaniem unijnym, zawarte przez poznański oddział naszej spółki w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wymagało to dużego wysiłku organizacyjnego. Jestem jednak przekonana, że dzięki temu zebraliśmy niezwykle ważne doświadczenie, które będzie procentowało w przyszłości – powiedziała podczas podpisania umów Agnieszka Gosławska, dyrektor Zakładu Rozwoju i Inwestycji, poznańskiego oddziału Enei Operator.
Inwestycje zlokalizowane są w północnej Wielkopolsce, dokładnie w regionie pilskim. Modernizacja GPZ Piła Południe znacząco poprawi niezawodność dostaw energii elektrycznej, jak również zwiększy możliwości przyłączania do sieci nowych odbiorców. Jest to niezwykle istotne ze względu na działalność i rozwój pilskiej podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która wpływa na rosnące zapotrzebowanie na moc w regionie. Przebudowa stacji znacząco wpłynie też na poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta Piła i okolicznych gmin. Inwestycja, którą zrealizuje firma Contrast warta jest blisko 9,5 mln zł, z czego ponad 70 proc. pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2019 r.
Od podstaw natomiast zostanie wybudowany 16-kilometrowy odcinek linii wysokiego napięcia 110 kV relacji Piła Krzewina – Miasteczko Krajeńskie. Głównym celem tej inwestycji jest wzrost potencjału przyłączenia odnawialnych źródeł energii. Inwestycja przyczyni się również do poprawy bezpieczeństwa energetycznego regionu. Ze względu na to, że linia przechodzić będzie przez podmokłe tereny Doliny Noteci, podczas realizacji tego zadania wykonawca, firma Eltel Networks Energetyka, w niektórych miejscach wykona m.in. specjalne żelbetonowe zbrojenia pod fundamenty. Wartość inwestycji wynosi ponad 6,9 mln zł, z czego blisko 50 proc. będzie pochodzić z Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Enea