EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Fortum stawia na zielony zwrot i liberalizację rynku gazu w Polsce

Logo Fortum. Fot. Fortum

Logo Fortum. Fot. Fortum

Dwaj niemieccy giganci rynku energetycznego RWE i E.ON podpisali wstępne porozumienie, zgodnie z którym w ramach wymiany aktywów RWE sprzeda konkurentowi 76,8 proc. udziałów w spółce dystrybucyjnej Innogy, a sam przejmie od niego biznes energii odnawialnej. Fortum obecny w Polsce oraz w Niemczech chce przejąć  udziały w innym gigancie energetycznym, Uniper. Podkreśla, że będzie respektować zobowiązania tej firmy podjęte wobec jej partnerów.

Fortum uszanuje zmiany na niemieckim rynku energetycznym 

Spółka Innogy ma zostać przejęta przez E.ON. To rywal na niemieckim  rynku spółki Uniper, której Fortum jest w trakcie przejęcia.  – W chwili obecnej nie jesteśmy jeszcze nawet akcjonariuszem Unipera. Możemy jedynie powiedzieć, że jako akcjonariusz Unipera będziemy respektowali zobowiązania tej firmy podjęte wobec jej partnerów. Zamierzamy też wspierać kierownictwo Unipera wypełnianiu statutowego zadania, jakim jest tworzenie wartości spółki – podkreśla Fortum w odpowiedzi na pytania portalu BiznesAlert.pl. Przypomnijmy, że  E.on jest mniejszościowym udziałowcem spółki Uniper.

E.ON przejmie Innogy. „Ma udziały w Nord Stream”

Zielony zwrot także w Polsce

Na pytanie o to, czy zmiany na rynku niemieckim wpłyną na sytuację w Polsce, Fortum zaznacza, że strategia spółki w Polsce się nie zmienia. – Chcemy się tu rozwijać, szczególnie w obszarze wysokosprawnej kogeneracji, sprzedaży detalicznej energii elektrycznej i gazu oraz elektromobilności – podkreśla rzecznik Fortum, Jacek Ławrecki.

RWE po transakcji z firmą E.ON., chce rozwijać zieloną energetykę wspieraną gazem. Na pytanie o to, czy podobną drogę wybierze Fortum, spółka odpowiada, że rozwój energetyki przyjaznej dla środowiska to jeden z podstawowych celów Fortum, także w Polsce. – Realizujemy go od początku naszej działalności i będziemy nadal iść w tym kierunku. W bieżącym roku planujemy uruchomienie wielopaliwowej elektrociepłowni, która zastąpi wyeksploatowane jednostki w Zabrzu i Bytomiu. Dzięki temu znacząco spadną emisje pyłów, tlenków siarki i tlenków azotu do atmosfery, a powietrze w regionie będzie czystsze. Rozbudowujemy także sieci ciepłownicze, przyczyniając się do redukcji smogu oraz bierzemy udział w rozwoju elektromobilności – wymienia rzecznik Ławrecki w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl.

Fortum za liberalizacją rynku gazu

W kontekście ustawy o zapasach gazu spółka, która handluje gazem także w Polsce podkreśla, że wierzy w korzyści, jakie daje liberalizacja rynku gazu. Przekłada się ona na większą liczbę uczestników rynku i większą konkurencję. Dla odbiorców oznacza to korzystniejsze warunki oraz zwiększone bezpieczeństwo dostaw.


Powiązane artykuły

KPEiK trafi do rządu we wrześniu. Mniej OZE w energetyce

Resort klimatu i środowiska zakończył prace, nad projektem KPEiK. W stosunku do wcześniejszego, przedstawionego w październiku 2024 roku, ministerstwo szacuje...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Google pomoże zbudować polską elektrownię jądrową

Westinghouse, amerykański partner Polski w budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, ogłosił współpracę z Google Cloud. Firmy chcą zoptymalizować proces montażu...

Sankcje wpędzają Rosnieft w problemy. Tankowiec płynie na pusto

Ostatni pakiet unijnych sankcji objął spółkę Nayara, właścicielkę drugiej największej rafinerii w Indiach, której 49 procent udziałów należy do Rosnieftu....

Udostępnij:

Facebook X X X