Krzysztof Tchórzewski, minister energii, ponowił swój wniosek o wyłączenie spółek górniczych z Pracowniczych Planów Kapitałowych – wynika z opinii do projektu ustawy o PPK. Jego zdaniem ich wprowadzenie może być negatywne dla spółek i doprowadzić do roszczeń rekompensacyjnych ze strony górników.
„Dla spółek sektora górnictwa węgla kamiennego, (…) skutek finansowy wynikający z kosztów składek podstawowych w części obciążającej pracodawcę w skali roku wyniesie ok. 107,7 mln zł” – napisał Tchórzewski.
Dodał, że stanowi to dla spółek sektora górnictwa węgla kamiennego „bardzo duże obciążenie finansowe, w szczególności dla podmiotów będących w trakcie procesów restrukturyzacyjnych”.
Tchórzewski zaznaczył, że wprowadzenie PPK spowoduje obniżenie wynagrodzenia netto w sektorze górniczym.
„Ministerstwo Energii skonsultowało projekt PPK, m.in. z przedstawicielami strony społecznej. Z pozyskanych informacji wynika, że projektowane rozwiązania doprowadzą do faktycznego obniżenia wynagrodzenia otrzymywanego +do ręki+”. Powyższa sytuacja może doprowadzić do wystosowania przez pracowników branży górniczej roszczeń rekompensacyjnych z tytułu powyższego obciążenia” – napisał.
„Mając na uwadze powyższe, zwracam się z prośbą o wyłączenie sektora górnictwa węgla kamiennego z obowiązku ustanowienia PPK (…)” – dodał. Tchórzewski zadeklarował wolę współpracy przy PPK.
„(…) deklaruję pełną wolę współpracy w zakresie wypracowania rozwiązań niepodważających idei przyświecających projektowi ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, które jednocześnie nie spowodują znacznych obciążeń dla branży górniczej” – napisał.
W czerwcu Teresa Czerwińska, minister finansów, powiedziała, że sceptycznie podchodzi do jakichkolwiek wyłączeń sektorowych, bo chce, żeby projekt był jak najbardziej powszechny.
W odpowiedzi na uwagi Tchórzewskiego wiceminister finansów, Tomasz Robaczyński, napisał, że spółki górnicze będą uczestniczyć w PPK na normalnych zasadach.
„Uwagi Ministra Energii (…) dotyczące postulatu wyłączenia sektora górnictwa węgla kamiennego z obowiązku tworzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK), nie zostały uwzględnione. Pracownicy branży górniczej będą mogli nie przystąpić do PPK, na takich samych zasadach jak inne osoby zatrudnione, tj. po złożeniu oświadczenia” – napisał Robaczyński w odpowiedzi na uwagi Tchórzewskiego.
Polska Agencja Prasowa