Na rosnące ceny gazu ziemnego w Polsce i w Europie zwraca uwagę poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.
Jak czytamy w dzienniku, ceny gazu ziemnego w transakcjach natychmiastowych na Towarowej Giełdzie Energii utrzymują się praktycznie przez cały sierpień na poziomie ponad 100 zł/MWh, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku oscylowały w przedziela 64-76 zł/MWh. Jednocześnie „Rz” zwraca uwagę, że obecne ceny gazu są również wysokie w porównaniu do miesięcy zimowych, kiedy to zwykle notowania błękitnego paliwa są zdecydowanie wyższe niż latem.
Dziennik przedstawia między innymi stanowisko PGNiG w sprawie sytuacji na rynku gazu. Spółka wyjaśnia, że notowania na TGE są skorelowane z sytuacją na rynkach europejskich, a tam błękitne paliwo też drożeje, co jest efektem większego popytu. Rosnące zapotrzebowanie z kolei jest związane z uzupełnianiem zapasów w magazynach oraz zwiększonym zużyciem w elektrowniach gazowych, a to wynika wysokiego popytu na energię elektryczną i z rosnących cen uprawnień do emisji CO2, które zwiększają konkurencyjność elektrowni gazowych wobec węglowych.
Cytowany przez dziennik członek zarządu Unimotu Marcin Zawisza, zwraca natomiast uwagę, że duży wpływ na poziom cen gazu ziemnego w Polsce ma też wysoki kurs euro w stosunku do złotego. Jak tłumaczy, obecna sytuacja to efekt wysokich cen ropy oraz notowań złotego oraz faktu, że trwa uzupełnianie stanów gazu w magazynach. Jednocześnie zaznacza on, że choć we wrześniu uzupełnianie zapasów w magazynach powinno się zakończyć, to raczej nie należy się spodziewać spadku cen, bo zacznie wzrastać zapotrzebowanie gaz.
Rzeczpospolita/CIRE.PL