Alert

Podpisano aneks do umowy na budowę bloków w Elektrowni Opole

Elektrownia Opole. Fot. PGE

Elektrownia Opole. Fot. PGE

10 października PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawarła z konsorcjum firm Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa i Rafako (generalnym wykonawcą) aneks do umowy na budowę bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole oraz GE Power, które jest generalnym projektantem oraz pełni funkcję lidera konsorcjum zarządzającego realizacją kontraktu.

Aneks przewiduje między innymi zmianę terminu przekazania bloku nr 5 do eksploatacji na 15 czerwca 2019 r. z 31 maja 2019 r. względem wcześniejszych szacunków. Termin przekazania do eksploatacji bloku nr 6 pozostaje bez zmian względem wcześniejszych szacunków, tj. 30 września 2019 r. Przypominamy, że pierwotnie przekazanie do eksploatacji bloku nr 5 było planowane na 31 lipca 2018 roku, a bloku nr 6 na 31 marca 2019 roku. We wrześniu ubiegłego roku generalny wykonawca proponował PGE zmiany terminu przekazanie do eksploatacji bloku nr 5 na 20 grudnia 2018 r, a bloku nr 6 – 31 lipca 2019 r.

– W wyniku negocjacji prowadzonych z generalnym wykonawcą uwzględniono zaistniałe w trakcie ponad 4 lat budowy wydarzenia o charakterze siły wyższej oraz dodatkowe świadczenia po stronie generalnego wykonawcy na rzecz PGE GiEK – podało PGE w komunikacie. Jednocześnie jak wynika z komunikatu strony potwierdziły wysokość wynagrodzenia należnego generalnemu wykonawcy, pod warunkiem dotrzymania uzgodnionych w Aneksie terminów przekazania bloków do eksploatacji.

Z informacji PGE wynika również, że uzgodnienia objęte aneksem wyczerpują roszczenia stron względem siebie, jakie nastąpiły i zostały zgłoszone w okresie realizacji umowy do daty zawarcia aneksu. – Zamawiający nie będzie podnosił wobec generalnego wykonawcy roszczeń z tytułu niedochowania terminu realizacji przewidzianego umową w wersji sprzed zawarcia Aneksu – podało PGE. Inwestycję budowy dwóch nowych bloków energetycznych w należącej do grupy PGE Elektrowni Opole realizuje konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum. Koszt inwestycji wynosi ponad 11,6 mld zł brutto.

Polimex-Mostostal poinformował w oddzielnym komunikacie, że generalny wykonawca wraz z GE Power uzgodnili wewnętrzne porozumienie, które m.in. potwierdza zapisy aneksu oraz reguluje kwestie wzajemnych roszczeń. “W opinii spółki zawarcie aneksu oraz porozumienia nie ma istotnego wpływu na budżet projektu oraz wynik EBITDA spółki” – napisano.

Polska Agencja Prasowa/CIRE.pl


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...

Premier zabiega w Brukseli o finansowanie Tarczy Wschód

Premier Donald Tusk oznajmił w środę w Parlamencie Europejskim, że będzie namawiał państwa członkowskie do wspólnego finansowania obrony granic Unii...
dolar pieniądze

Wygrana Trumpa oznacza umocnienie dolara

Potwierdzenie wygranej Donalda Trumpa oznacza umocnienie dolara do 4,4-4,45 i wzrost rentowności obligacji w USA i Polsce – oceniają ekonomiści...

Udostępnij:

Facebook X X X