EnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Grabowski: Redukcja emisji gazów cieplarnianych nie może ograniczać konkurencyjności gospodarki UE

W Warszawie odbył się IV Europejski Meeting Gospodarczy „Ramy polityki klimatyczno-energetycznej UE na lata 2020-2030. Nowe propozycje – stare grzechy”. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystąpienie ministra środowiska, Macieja Grabowskiego. Możliwość osiągnięcia kompromisu na przyszłorocznej konferencji klimatycznej w Paryżu staje się bardziej realna. Coraz bliższe wdrożenia powinny bowiem stać się wnioski z dyskusji podczas ubiegłorocznego szczytu klimatycznego w Warszawie – stwierdził Maciej H. Grabowski, minister środowiska.

Jego zdaniem zobowiązania do przestrzegania wspólnych ustaleń będą mogły objąć także kraje spoza Unii Europejskiej. Chodzi o przyjęcie na poziomie UE celu 40 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz 27 proc. udziału energii odnawialnej (OZE) do roku 2030.

– Z naszego punktu widzenia jest to bardzo ambitne zadanie – mówił dalej minister Maciej Grabowski. – Z drugiej strony nie będziemy ograniczać wszystkich innych krajów, chętnych do wprowadzania takich postanowień. Uważamy, że tak postawionego celu nie można stawiać w jego oderwaniu od konieczności zapewniania bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju gospodarczego i wpływu na ewentualny wzrost cen energii.

Ponadto, według ministra Grabowskiego, tak znacząca redukcja emisji gazów cieplarnianych nie może ograniczać konkurencyjności gospodarki unijnej w skali światowej.

– Zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej w najbliższych dniach będą podejmowane decyzje nt. polityki klimatycznej UE, mimo, że Komisja Europejska nie przesłała krajom członkowskim obiecanych wcześniej symulacji nt. wpływu na gospodarkę proponowanych celów redukcyjnych i poziomu udziału OZE – zakończył swoje wystąpienie minister.


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X