„Mogę zapewnić Polaków, że w wyniku przyjęcia pakietu klimatycznego nie będzie dodatkowego wzrostu cen energii” – powiedziała premier Ewa Kopacz po posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli. „Przekonałam naszych partnerów, że Polska nie może ponosić kosztów bardziej ambitnej polityki klimatycznej” – dodała.
„Było to niezwykle trudne – niektórzy twierdzili, że nieosiągalne – ale niemożliwe stało się możliwe” – podsumowała wynik negocjacji premier Ewa Kopacz.
Szefowa polskiego rządu poinformowała, że Polsce udało się m.in. wynegocjować utrzymanie systemu darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla sektora elektro-energetycznego na poziomie 40% do 2030 roku.
Premier Ewa Kopacz dodała, że system darmowych pozwoleń na emisję miał wygasnąć w 2019 r. „My przedłużyliśmy te darmowe pozwolenia na emisje do roku 2030” – zaznaczyła. Umożliwi to przekazywanie polskiemu sektorowi elektro-energetycznemu uprawnień do emisji CO2 za darmo.
Zawarte na szczycie Rady Europejskiej porozumienie przewiduje, że Unia Europejska ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40% do 2030 r. w porównaniu do roku 1990. Zawarty kompromis zakłada także, że udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii elektrycznej wyniesie 27% w 2030 r. Cel ten będzie wiążący na poziomie całej UE, ale nie dla poszczególnych państw członkowskich.
Szefowie państw i rządów UE ustalili też zwiększenie efektywności energetycznej (czyli zmniejszenia zużycia energii) o 27%. Cel ten będzie niewiążący.
Szefowa polskiego rządu wielokrotnie zapowiadała, że będzie robić wszystko, aby w Polsce ceny energii elektrycznej nie wzrosły. „Mój rząd nie zgodzi się na zapisy oznaczające dodatkowe koszty dla naszej gospodarki oraz wyższe ceny energii dla konsumentów” – mówiła premier Ewa Kopacz w exposé.
W czwartek, przed posiedzeniem Rady Europejskiej, premier Ewa Kopacz spotkała się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem oraz uczestniczyła w spotkaniu szefów państw i rządów Unii Europejskiej (UE) z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Następnie wzięła udział w spotkaniu z Hermanem Van Rompuyem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande’em.
Szefowa rządu zabiegała o poparcie polskiego stanowiska wśród europejskich liderów. Kwestie klimatyczno-energetyczne były poruszane podczas jej wcześniejszych spotkań z prezydentem Francji Francois Hollande’em, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem oraz bilateralnych rozmów z szefami rządów Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, jak również szefem Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso podczas szczytu ASEM w Mediolanie.
Źródło: Kancelaria Premiera