Chińska firma Huawei jest ważnym partnerem strategicznym rządu Węgier – oznajmiło we wtorek węgierskie ministerstwo finansów po spotkaniu szefa resortu Mihalya Vargi z regionalnym szefem Huawei Jamesem Li w Pekinie.
Ministerstwo podkreśliło w komunikacie przekazanym agencji MTI, że węgierska gospodarka stwarza Huawei odpowiednie warunki działania, a spółka jest drugim co do wielkości chińskim inwestorem w kraju, gdzie daje pracę ponad 2 tys. osób. Podczas spotkania obie strony zgodziły się, że przeobrażenia cyfrowe niosą ze sobą nie tylko możliwości, ale też wyzwania społeczne, gospodarcze i w sferze bezpieczeństwa, na które rządy narodowe muszą się przygotować. „Dlatego bardzo doceniamy to, że Huawei, jeden z czołowych globalnych dostawców technologii telekomunikacyjnych, chce nas wesprzeć w rozwijaniu wiedzy finansowej i rozpowszechnianiu technologii informacyjno-komunikacyjnych” – oznajmił Varga.
Minister podkreślił, że na Węgrzech działa największe centrum zaopatrzeniowe Huawei poza terytorium Chin i już wcześniej porozumiano się, że koncern będzie w następnych latach nadal wspierać rozwój internetu szerokopasmowego na Węgrzech oraz pomagać w zapewnieniu 90 proc. rodzin szybkiego internetu do 2025 r. Dalsze możliwości współpracy strony widzą m.in. w inteligentnym transporcie i cyfrowym nauczaniu. Rozmawiano np. o stworzeniu tzw. inteligentnych stref wolnocłowych oraz o możliwościach załatwiania spraw podatkowych online dzięki technologiom informacyjno-komunikacyjnym. Ze swej strony Li podziękował rządowi węgierskiemu za – jak podkreślił – racjonalne i rzeczowe podejście do rozwoju Huawei i obecności tej firmy na Węgrzech.
Stany Zjednoczone podejrzewają chińską korporację o współpracę wywiadowczą z chińskimi władzami komunistycznymi. Włochy, podobnie jak Berlin, nie wykluczają otwarcia swego rynku 5G dla Huawei. Francja sugeruje, że trzeba znaleźć technologiczną odpowiedź na wątpliwości związane z tą firmą. Ministrowie spraw zagranicznych państw bałtyckich, nordyckich i wyszehradzkich na spotkaniu w litewskim kurorcie Połąga opowiedzieli się w zeszłym tygodniu za możliwością ściślejszej koordynacji działań wobec Chin w związku z inwestycjami Huawei i napięciami wokół tego koncernu.
Polska Agencja Prasowa