Kolejne opóźnienie uruchomienia elektrowni jądrowej w Finlandii

0
24
Elektrownia jądrowa Olkiluoto. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Olkiluoto. Fot. Wikimedia Commons

Konsorcjum Areva-Siemens poinformowało, że prace przy końcowej fazie inwestycji budowy bloku jądrowego Olkiluoto 3 w Finlandii nie przebiegają zgodnie z planem – poinformował inwestor firma Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Wiele wskazuje na to, że termin oddania bloku do eksploatacji może zostać kolejny raz przesunięty.

Konsorcjum wykonawców poinformowało inwestora, że w pierwszym kwartale 2019 roku prace nie przebiegały zgodnie z zaktualizowanym w listopadzie ubiegłego roku harmonogramem. Ubiegłoroczny harmonogram zakładał, że w czerwcu br. zostanie przeprowadzona operacja załadunku paliwa do reaktora, a w październiku 2019 r. blok miał zostać przyłączony do sieci elektroenergetycznej, by w styczniu przyszłego roku rozpocząć regularną produkcja energii elektrycznej.

Z informacji przekazanych ostatnio przez konsorcjum Areva-Siemens inwestorowi wynika, że załadunek paliwa nie nastąpi przed końcem sierpnia br.
– Chociaż ten nowy przegląd harmonogramu przekazany przez dostawcę instalacji jest oczywiście rozczarowujący, ważne jest, aby testy rozruchowe były wykonywane z najwyższą starannością – skomentował Jouni Silvennoinen, dyrektor projektu Olkiluoto 3.

Przypominamy, że Olkiluoto 3, to jeden z dwóch realizowanych w Europie projektów budowy bloku jądrowego EPR. Roboty budowlane przy tym projekcie rozpoczęły się wiosną 2005 r. i zgodnie z kontraktem blok miał rozpocząć produkcję energii elektrycznej wiosną 2009 r. Drugi projekt, Flamanville we Francji też jest mocno opóźniony. Budowa rozpoczęła się w 2007 roku i pierwotnie termin uruchomienia bloku był wyznaczony na 2014 r. Jednak rok przed planowanym zakończeniem budowy przesunięto go na 2016 r., a w 2015 roku ustalono termin zakończenia realizacji inwestycji na koniec 2018 r. Ostatnio przedstawiony przez inwestora – EDF harmonogram zakłada, że czwartym kwartale br. ma zostać ukończyć załadunek paliwa jądrowego.
CIRE.PL