BezpieczeństwoEnergetyka

Wójcik: Spór o Nord Stream 2 na szczycie Trójmorza

trójmorze logo

Przedstawicie partnerów Trójmorza – USA i Niemiec – w ostrej polemice wokół rosyjskiego monopolu gazowego i budowy Nord Stream 2 – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

Szczyt Inicjatywy Trójmorza odbywający się od wczoraj ( 5 czerwca) w Słowenii rozpoczął się tym razem od Forum Gospodarczego. Pierwszy panel Forum był poświęcony energetyce. Czołowi politycy państw Trójmorza przedstawiali dość zgodnie rozbudowaną argumentację za koniecznością budowy silnej energetyki – w tym infrastruktury przesyłowej – na osi Północ-Południe.

Do mocnej kontrowersji doszło jednak w wystapieniach dwóch przedstawicieli państw-partnerów Trójmorza, Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

Sekretarz energii USA Rick Perry w wystąpieniu w debacie panelowej mocno podkreślił potrzebę dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Europy Środkowej i Południowo-wschodniej. Przypominając, że jest to jeden z głównych celów inicjatywy Trójmorza. – „Widzimy bezpieczną i suwerenną Europę jako Europę, której nie zagraża politycznie czy gospodarczo szantaż energetyczny ze Wschodu. Dlatego zresztą cała Europa potrzebuje pilnie dywersyfikacji źródeł energii” – zaznaczył Perry dodając, że taka jest przede wszystkim ocena prezydenta Trumpa i jego administracji.

W Europie istnieje ogromne zapotrzebowanie na czystszą energię – dodał sekretarz energii USA – stąd będzie coraz wiekszy popyt na gaz. I coraz wieksze niebezpieczeństwo szantażu ze strony Rosji jako monopolisty dostaw. Dlatego wiele państw członkowskich UE sprzeciwia się budowie Nord Stream 2.

Niemiecko-rosyjskich interesów w energetyce bronił występujący w panelu energetycznym przedstawiciel RFN Miguel Berger, dyrektor departamentu rozwoju w niemieckim ministerstwie gospodarki. Berger powiedział, że Niemcy popierają budowę terminala LNG i skłonne są importować gaz skroplony z USA, ale pod warunkiem, że import ten będzie bardziej opłacalny niż dostawy gazu z Rosji. Zdecydowanie odrzucił argumentację amerykańską oceniającą Nord Stream 2 jako zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. Sprzeciwił się sankcjom wobec Rosji i Gazpromu. Berger podkreślił, że energetyczna współpraca z Rosją jest dla Europy konieczna i korzystna.

Perry ripostował przypominając, że 4 czerwca przypada rocznica desantu wojsk USA i Wielkiej Brytanii w Normandii. “Ta operacja przeciwko nazistowskim Niemcom była zrealizowana w imię bezcennych wartości jakimi są wolność i niezależność. Dziś te wartości odnoszą się także do energetyki.”

Debata o energetyce i bezpieczeństwie energetycznym rozpoczęła 5 czerwca dwudniowy szczyt inicjatywy Trójmorza, w którym uczestniczy około 600 przedstawicieli z 40 krajów. Drugiego dnia szczytu, 6 czerwca odbędą się panele i rozmowy z udziałem polityków – w tym prezydentów 12 państw uczestniczących w inicjatywie Trójmorza.


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X