Ministerstwo Środowiska podkreśla, że nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji programu „Czyste Powietrze”, a wnioski o wsparcie finansowe na modernizację budynku lub kredyt na instalacje OZE można składać tak jak dotychczas. Rzecznik Ministerstwa Środowiska w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl podkreślił, że trudno jest mówić o utracie środków na walkę ze smogiem w wysokości 35 mld euro, skoro rozmów na temat nowej perspektywy budżetowej na lata 2021 -2027 jeszcze nie było.
– Nieuzasadnione jest twierdzenie, że zostały wstrzymane środki unijne na ten cel, ponieważ negocjacje w sprawie nowej perspektywy finansowej UE jeszcze się nie rozpoczęły – podkreślił rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl. Ponadto zapewnia, że resort jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską i Bankiem Światowym. – Odbywają się też cykliczne spotkania według wcześniej ustalonego harmonogramu. W sprawie rekomendacji dotyczących włączenia w program banków komercyjnych musimy przeprowadzić analizy prawne, ponieważ w Polsce zlecenie udziału bankom komercyjnym lub innym podmiotom zewnętrznym wymaga stosowania ustawy o prawie zamówień publicznych – powiedział. Przyznał jednak, że spotkanie, które miało się odbyć 4 lipca między przedstawicielami resortu środowiska a Komisją Europejską nie odbędzie się. Miało ono dotyczyć zmian w programie Czyste Powietrze. – Odbędzie się ono w innym terminie – dodał rzecznik.
Kowalczyk: Od lipca gminy mają zacząć pomagać w programie „Czyste powietrze”
Gazeta Wyborcza napisała wczoraj, że nie ma zgody Komisji Europejskiej na kontynuowanie unijnej pomocy przy programie „Czyste powietrze”. Jak podaje „Wyborcza” powołując się na informację z Komisji, „nie spotka się ona z polską stroną i odwołuje Komitet Sterujący, trafiła już do przedstawicieli polskiego rządu, Banku Światowego, samorządowców, niezależnych ekspertów oraz urzędników Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska”.
– Program wchodzi aktualnie w kolejne fazy modyfikacji. Skupiamy się przede wszystkim na zwiększeniu jego efektywności. Resort środowiska przewiduje szereg uproszczeń we wniosku oraz procedurze jego weryfikacji. Planowane jest też włączenie samorządów, które zadeklarowały wolę współpracy, w proces weryfikacji i przyjmowania wniosków. Pilotaż z udziałem gmin rozpoczynamy już w lipcu, a dzięki temu działaniu otworzymy kolejny kanał dystrybucji. Przyspieszy to znacznie prace, a także pozwoli oszacować koszty obsługi tego programu po stronie samorządów – podaje resort środowiska.
PAS apeluje do premiera o zmiany w programie Czyste Powietrze
Rzecznik ministerstwa, nadmienił w kontekście uwag do programu „Czyste Powietrze” Polskiego Alarmu Smogowego dotyczącego włączenia w program także samorządów i powiedział, że na początku lipca w kilkuset gminach ruszy pilotaż. Będzie on dotyczył włączenia samorządów jako instytucji mogącej przyjmować wnioski o wsparcie w ramach programu Czyste Powietrze. – W ramach pilotażu odbędzie się przeszkolenie pracowników dotyczące przyjmowania wniosków. Dzięki niemu będziemy wiedzieć jak to rozwiązanie sprawdza się w praktyce. Niewykluczone, że w przyszłości gminy będą uczestniczyć także w dystrybucji środków, ale na jakiekolwiek deklaracje w tym zakresie jest jeszcze za wcześnie – zakończył rzecznik Aleksander Brzózka.