Kowalczyk: Od lipca gminy mają zacząć pomagać w programie „Czyste powietrze”

1 lipca 2019, 15:45 Alert
Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z Prezesem Zarządu NFOŚiGW Kazimierzem Kujdą fot. Ministerstwo Środowiska. Fot. Ministerstwo Środowiska
Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z Prezesem Zarządu NFOŚiGW Kazimierzem Kujdą fot. Ministerstwo Środowiska. Fot. Ministerstwo Środowiska

Od lipca gminy zaczną współpracować w ramach programu antysmogowego „Czyste powietrze” – zadeklarował w poniedziałek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił, że do tej pory zgłosiło się ok. 1 tys. samorządów.

Kowalczyk powiedział na konferencji prasowej, że resort środowiska zadeklarował Komisji Europejskiej, że sieć dystrybucji w ramach programu „Czyste powietrze” zostanie poszerzona. Na razie wnioski i fundusze są rozdysponowywane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska (16).

Minister wyjaśnił, że na razie w ramach pilotażu do programu zostaną włączone gminy. „Od lipca zaczniemy włączać gminy – teraz na zasadzie pilotażu. Zgłosiło się blisko 1 tys. gmin. Na początku współpraca będzie polegać na pomocy w wypełnianiu wniosków (o pomoc finansową – PAP). Przejmą również bieżący kontakt z beneficjentami, którzy mogliby składać korekty (do wniosków – PAP) w gminach” – mówił.

Szef resortu środowiska zaznaczył, że program rozwija się zgodnie z harmonogramem. Wystartował on 19 września ub.r. Kowalczyk ocenił, że w pierwszym roku na pewno nie uda się dokonać termomodernizacji 300 tys. budynków – „powinno być ok. 100 tys.”. Minister dodał, że „KE ani nie zamroziła, ani nie zabrała pieniędzy, ani nie zakończyła finansowania (programu – PAP), bo go w ogóle nie rozpoczęła”. Przyznał, że resort środowiska chce włączyć środki europejskie do programu w nowej perspektywie finansowej. Ocenił, że realnie mogłoby się to stać od 2022 roku.

Kowalczyk wyjaśnił, że na razie trwają „robocze konsultacje” z Komisją. Właściwe negocjacje, m.in. ustalenie warunków nastąpi w przyszłości. W ramach programu antysmogowego „Czyste powietrze” właściciele domów jednorodzinnych mogą się starać o dotacje i pożyczki na termomodernizację nieruchomości, wymianę pieców grzewczych. Budżet programu na 10 lat to ponad 100 mld zł.

Polska Agencja Prasowa