Operator Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) rozpoczął badanie rynku, by umożliwić sprzedawcom gazu ziemnego wyrażanie zainteresowania, a w późniejszej fazie potencjalnie bezpieczny dostęp do nowej, długoterminowej przepustowości TAP, umożliwiając w ten sposób rozbudowę rurociągu w przyszłości.
Procedura zostanie przeprowadzona w dwóch głównych fazach: najpierw etap niewiążący, który rozpoczął się 1 lipca 2019 roku, po którym nastąpi faza wiążąca, która ma rozpocząć się najwcześniej w drugim kwartale 2020 r.
– Począwszy od 2020 roku, TAP planuje początkowo transportować około 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, dostarczając nowe źródło gazu do Europy. Jednak TAP jest w stanie podwoić swoją przepustowość dlatego, że projekt jest obecnie ukończony w ponad 88 procentach, staramy się zapewnić, aby rurociąg mógł się rozwijać zgodnie z przyszłym zapotrzebowaniem na transport gazu do Europy. To świetna okazja, aby uzyskać dodatkowe zasoby gazu i dotrzeć na rynki europejskie, wspierając przejście na czystszy miks energetyczny – powiedział Luca Schieppati, dyrektor zarządzający TAP.
Jako wysoce strategiczny projekt energetyczny dla Unii Europejskiej, TAP jest uznawany przez Komisję UE za projekt wspólnego zainteresowania (PCI).
Trans Adriatic Pipeline/Michał Perzyński