Rosyjski Rosnieft musiał obniżyć wydobycie węglowodorów przez kryzys zanieczyszczonej ropy, który czasowo zatrzymał dostawy ropy przez ropociąg Drużba do Europy oraz porozumienie naftowe ograniczające wydobycie w krajach OPEC+ jak Rosja.
Raport Rosnieftu z drugiego kwartału i pierwszej połowy 2019 roku został opublikowany 20 sierpnia. Pokazuje, że wydobycie w pierwszej połowie tego roku wyniosło 5,81 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie i wzrosło o 1,8 procent rok do roku. Jednak w drugim kwartale 2019 roku (kryzys zanieczyszczonej ropy zaczął się w kwietniu) Rosnieft zanotował wydobycie na poziomie 5,71 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. To wzrost o 0.1 procent w porównaniu z drugim kwartałem i spadek o 3,3 procent w porównaniu z pierwszym.
Powodem było czasowe ograniczenie poboru ropy do systemu przesyłowego z powodu kryzysu zanieczyszczonej ropy oraz realizacja cięć w ramach porozumienia naftowego krajów grupy OPEC+, do której należy Rosja. Strony układu zrealizowały ograniczenia założone na 1,2 mln baryłek dziennie w 159 procentach, czyli przekroczyły zakładany cel.
Neftegaz/TASS/Wojciech Jakóbik
Kamiński: Próba Przyjaźni 2. Czy będzie powtórka kryzysu zanieczyszczonej ropy?