Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (19-23.08.2019).
1. Baca-Pogorzelska: Czarne chmury znad Australii. Czy Polsce zagrożą miliardowe kary?
Niepokojące wieści płyną z Londynu. Prairie Mining straciła cierpliwość i po żółtej kartce na początku roku w sprawie arbitrażu przeciwko Polsce szykuje pozew na wrzesień. Ma już fundusz hedgingowy, a reprezentować ją będzie doświadczona kancelaria Lalive – pisze Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej.
2. Jakóbik: Rozmowy o kontrakcie jamalskim przed gorącą zimą
Rosyjskie media zarzucają Polsce, że szantażuje Moskwę „niezależnością gazową” i tworzy Behemota do kontroli Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak tej zimy to Rosja może zaszantażować Ukrainę i również Polacy muszą być gotowi na ewentualność nowego kryzysu gazowego w czasie rozmów o kontrakcie jamalskim – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
3. Stępiński: Czy Trump kupi Grenlandię?
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozważa odkupienie Grenlandii od Danii. Miałby być zainteresowany znajdującymi się tam złożami minerałów i surowców energetycznych. Tak przynajmniej sugerują amerykańskie media. Duńska wyspa mogłaby jednak posłużyć Amerykanom do włączenia się w walki nad kontrolę nad Arktyką. Mógłby to być krok wyprzedzający wobec planów Chin i Rosji. Wiele wskazuje na to, że zakup Grenlandii jest tak samo mało realny jak odkupienie obwodu kaliningradzkiego od Rosji przez Polskę – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.
4. Kubów: Transformacja energetyczna po polsku (ROZMOWA)
Transformacja energetyki w kierunku nisko lub bezemisyjnej musi być przeprowadzana przy kosztach akceptowalnych przez społeczeństwo. Należy bowiem pamiętać, że transformacja energetyki stanowi dla obywateli dodatkowy koszt, a jej przyspieszenie może oznaczać zwiększenie i tak ogromnych nakładów finansowych. Dlatego przeprowadzenie koniecznych i ogromnych zmian odbywa się w perspektywie długoterminowej, a nie z dnia na dzień – mówi wiceminister Krzysztof Kubów, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
5. Strupczewski: OZE przynosi straty finansowe w Niemczech
Według oficjalnych ocen rządowych, udział odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii elektrycznej w Niemczech wynosi 40 procent, a do 2035 roku ma dojść do 65 procent. Organizacje pozarządowe zwracają uwagę, że w odniesieniu do całkowitego bilansu energii dostarczanej ze źródeł mechanicznych, termicznych, chemicznych i fizycznych wkład OZE wynosi od 3 do 4 procent. Za tę odrobinę energii niemieccy odbiorcy prądu zapłacili już subwencje wynoszące 250 miliardów euro. Bez subwencji budowa wiatraków byłaby nieopłacalna. W świetle twierdzeń aktywistów OZE o rzekomej opłacalności wiatru i słońca warto zapoznać się z kilkoma faktami – pisze prof. Andrzej Strupczewski z NCBJ.