Reuters podaje, że Polska rozważa porzucenie planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Złoczewie ze względu na rosnące koszty spalania paliw kopalnych i surowsze polityki klimatyczne UE. Odkrywka ta miała dostarczać węgiel na potrzeby Elektrowni Bełchatów należącej do PGE. Była ona również przedmiotem obietnic przedwyborczych Prawa i Sprawiedliwości, które zapewniało, że kopalnia ta stworzy dodatkowe miejsca pracy w regionie.
Co dalej z odkrywką w Złoczewie?
Reuters podaje, że motywem tej decyzji miały być rosnące koszty uprawnień do emisji CO2, presja w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej na walkę ze zmianami klimatu i plany PGE, by inwestować w odnawialne źródła energii. – Nikt nie chce odkrywki w Złoczewie. PGE musi skupić się na projektach nisko- lub zeroemisyjnych, które pozytywnie wpływają na jej EBITDA – powiedziała pragnąca zachować anonimowość osoba cytowana przez Reutersa. Inna anonimowa osoba z kręgów rządowych przyznać w rozmowie z agencją, że kwestia ta jest „problematyczna”. Ministerstwo aktywów państwowych nie odpowiedziało jeszcze na pytania Reutersa w tej sprawie.
PGE poinformowała, że nadal planuje zabezpieczyć koncesję w Złoczewie. – Ostateczny kształt polskiej polityki energetycznej, unijnej polityki klimatycznej i energetycznej, potrzeby systemu, a także koszty finansowania konkretnych projektów – wszystko to będzie miało wpływ na decyzje inwestycyjne dotyczące poszczególnych opcji strategicznych – podała PGE w odpowiedzi na pytania Reutersa.
Projekt odkrywki w Złoczewie został skrytykowany przez ekologów, którzy twierdzą, że spowodowałoby to przesiedlenie 33 wsi i spowodowałoby zanieczyszczenie wody na obszarze, który już teraz cierpi z powodu niedoborów wody.
Elektrownia Bełchatów wytwarza 20 procent energii elektrycznej w Polsce. Jeśli plany utworzenia odkrywki w Złoczewie zostaną porzucone, Polska będzie musiała znaleźć zamiennik dla węgla brunatnego, aby uniknąć zakłóceń w dostawach energii. Jedną z opcji rozważanych przez rząd jest budowa reaktora jądrowego w rejonie Bełchatowa.
Reuters/Michał Perzyński
Gawęda: Szukamy rozwiązań, by przyspieszyć proces koncesyjny dla złoża Złoczew