W Philippsburgu, w Badenii Wirtembergii (25 km na północ od Karlsruhe) polscy aktywiści ekologiczni z inicjatywy FOTA4Climate, wraz z przyjaciółmi z Niemiec, Francji, Holandii i Szwajcarii protestowali przeciwko zamykaniu sprawnie działającej elektrowni jądrowej w tej miejscowości – informuje organizacja. Tradycyjnie towarzyszyły im „misie polarne” – symbolizujące topniejącą Arktykę, za co odpowiadają emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych – węgla, ropy i gazu ziemnego.
Według #FOTA4Climate zamknięcie elektrowni w Philippsburgu spowoduje zwiększenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co dzieje się zawsze, kiedy zamyka się elektrownie jądrowe, ponieważ produkowana przez nie energia w znacznej mierze jest zastępowana paliwami kopalnymi, przede wszystkim gazem ziemnym. Takie działania zwiększają kryzys klimatyczny. Tylko ta jedna elektrownia produkuje tyle czystej energii, ile generują prawie wszystkie elektrownie wiatrowe w Danii – czytamy w komunikacie. – Podczas tej akcji Adam Błażowski, jeden z założycieli #FOTA4Climate, odczytał “List otwarty w sprawie wyłączania z eksploatacji sprawnych elektrowni jądrowych działających na terenie Republiki Federalnej Niemiec” podpisany przez wybitnych naukowców, intelektualistów i aktywistów z Polski skierowany do władz i obywateli Niemiec.
,,Jako obywatelki i obywatele sąsiedniego kraju, przedstawiciele wielu środowisk i organizacji, świata nauki i kultury, mieszkańcy Unii Europejskiej, świadomi bezprecedensowych zagrożeń biosfery związanych z globalną zmianą klimatu, zwracamy się do Was o ponowne rozważenie decyzji o ostatecznym wyłączeniu operujących na terenie Republiki Federalnej Niemiec sprawnych elektrowni jądrowych, podjętej przez rząd niemiecki w 2011 r. […] Zdajemy sobie sprawę z toczącej się dyskusji dotyczącej miejsca energetyki jądrowej w długoterminowym modelu zrównoważonej energetyki i uważamy, że wciąż wymaga ona uzupełnienia opartego na kompletnych danych naukowych. Jednak rezygnacja z niskoemisyjnej energii jądrowej przed całkowitym odejściem od spalania węgla kamiennego i brunatnego powoduje w krótkiej perspektywie bardzo trudne do przezwyciężenia problemy techniczne i technologiczne i prowadzi do konieczności posługiwania się innymi paliwami kopalnymi, z gazem ziemnym na czele. To z kolei nie daje oczekiwanych rezultatów w postaci skutecznej i szybkiej dekarbonizacji.
[…] Od Waszych decyzji zależy dziś bardzo wiele. Niemcy są liderem światowej polityki i gospodarki, państwem, które wyznacza kierunki w zmaganiach z ocieplającym się klimatem Ziemi. Dlatego z ufnością kierujemy do Was, jako naszych Sąsiadów te słowa”.
Przedstawiciele #FOTA4Climate zaapelowali również do polityków Unii Europejskiej o podejmowanie pragmatycznych działań ponad narodowymi czy politycznymi podziałami. Jednym z ich elementów powinny być dokonywane na szczeblu unijnym ustalenia zapobiegające wyłączaniu sprawnych, mogących pracować jeszcze wiele lat, dostarczających czystą energię, elektrowni jądrowych – postulują autorzy akcji.
FOTA4CLIMATE