Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad projektem ustawy w sprawie rekompensat finansowych za wzrost cen energii dla gospodarstw domowych – poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Skala wzrostu cen energii
„Skala wzrostu cen energii została bardzo drastycznie ograniczona, bo jak się przypomni zapowiedzi o wzrostach o 40 proc., to czarne wizje się nie sprawdziły. To też efekt rozmów, przekonywania” – powiedział Sasin w radiowej Trójce.
W poniedziałek prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tzw. sprzedawcom z urzędu – Enea i Energa Obrót. Łączne rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe średnio o odpowiednio: 12,2 i 11,3 proc. Wcześniej, w połowie grudnia, regulator zatwierdził taryfę na sprzedaż energii dla klientów korzystających z taryfy Tauron Sprzedaż. Wzrost rachunku dla odbiorców Tauron Sprzedaż od 1 stycznia 2020 roku wyniesie od 11,4 do 12,9 proc.
„Bardzo ograniczyliśmy skalę wzrostu, to średnio 9 zł wzrostu rachunku miesięcznie. Niezależnie od tego, że skala nie jest zbyt wielka, szczególnie w porównaniu z tym, co się dzieje wokół nas, w innych krajach europejskich (…), pracujemy w tej chwili w Ministerstwie Aktywów Państwowych nad projektem ustawy, która wprowadzi system rekompensat obywatelom, gospodarstwom domowym za ten niewielki wzrost” – powiedział wicepremier.
„To będzie rekompensata finansowa wyrównująca wzrost cen do poziomu tegorocznego. Jest decyzja, że taki system rekompensat będzie wprowadzony dla gospodarstw domowych, indywidualnych odbiorców” – dodał Sasin. (PAP Biznes)
Polska Agencja Prasowa