Obajtek: Fuzja Orlen-Lotos-Energa to szansa dla Pomorza

3 marca 2020, 17:00 Energetyka

– Władze samorządowe powinny tworzyć jak najlepsze warunki dla inwestorów i biznesu. To szansa na wielomiliardowe inwestycje, nowe miejsca pracy i większe wpływy podatkowe. Taką szansą dla Pomorza będą fuzje PKN Orlen z Grupą Lotos i Energą – zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas spotkania z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas Kongresu 590. Fot. PKN Orlen
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas Kongresu 590. Fot. PKN Orlen

PKN Orlen przekonuje w informacji prasowej, że jednym z głównych beneficjentów procesu przejęcia kapitałowego Grupy Lotos i Grupy Energa będzie Pomorze oraz jego mieszkańcy. Dzięki planowanym inwestycjom wzrośnie liczba i skala zamówień, firmy wejdą w nowe obszary działalności i jeszcze bardziej będą rozwijać te, w których są już aktywne. W przypadku Lotosu jest to np. elektromobilność, a w przypadku Energi m.in. OZE. – Z punktu widzenia podatkowego, Lotos i Energa zachowają pełną odrębność. To oznacza dalsze wpływy do budżetu miasta Gdańsk na identycznych zasadach, jak obecnie. Siedziby spółek pozostaną w Gdańsku i tu, tak jak do tej pory, trafiać będą wpływy z tytułu podatku CIT. Podobnie będzie z podatkami od nieruchomości. Rozliczane będą w Gdańsku, ponieważ budynki firm nadal będą przez nie użytkowane – czytamy w komunikacie.

Orlen zapewnia, że fFuzja będzie wiązała się z optymalizacją procesów biznesowych, jednak nie oznacza to redukcji zatrudnienia. – Miejsca pracy zostaną utrzymane. Pracownicy zyskają z kolei możliwości rozwoju zawodowego oraz pracy w większej i silniejszej firmie o znaczeniu międzynarodowym – podaje w komunikacie.

PKN Orlen przygotowuje się do fuzji z Grupą Lotos. Wznowił rozmowy na ten temat z Komisją Europejską, która musi wyrazić zgodę na operację pod warunkiem jej zgodności z prawem antymonopolowym. Orlen zamierza także przejąć Energę. Ogłosił wezwanie na akcje tej firmy w grudniu 2019 roku.

Opracował Wojciech Jakóbik

Cabak: Wodorowy Lotor, czyli Lotos plus Orlen (ANALIZA)