EnergetykaGaz.Wszystko

Łazor: Będziemy zwiększać płynność TGE

KOMENTARZ

Ireneusz Łazor

Prezes Towarowej Giełdy Energii

Poziom obrotów gazem, zarówno na rynku spot jak i terminowym, zwiększył się wielokrotnie. W 2014 r. osiągnął 111,6 TWh, w przybliżeniu to około 10,17 mld m3 paliwa. Dzisiaj możemy powiedzieć, że zbudowaliśmy solidne podstawy do funkcjonowania płynnego rynku gazu w Polsce.

To bardzo dobry sygnał dla rynku, jednak ciągle jesteśmy na początku drogi liberalizacji. Ze względu na inwestycje Gaz-System w infrastrukturę transgraniczną oraz perspektywę uruchomienia terminala LNG w Świnoujściu powinniśmy rozwijać już dziś istniejący hub wirtualny. Doświadczenia europejskie pokazują, że skoncentrowanie w jednym miejscu podmiotów oferujących swoje produkty i usługi w ramach zarządzanego przez operatora wirtualnego punktu (VTP), może przyczynić się do zwiększenia liczby podmiotów zainteresowanych handlem paliwem oraz do wzrostu wolumenów. Ta strategia pozwala nam myśleć o perspektywach rozwoju rynku regionalnego.

Wszystkie działania, które podejmujemy mają służyć rozwojowi płynności oraz przyciągnięciu nowych podmiotów. W odpowiedzi na prośbę uczestników rynku powołaliśmy Komitet Rynku Gazu, który jest organem doradczym w zakresie rozwoju giełdowego obrotu gazem składającym się z przedstawicieli m. in. Członków Giełdy, TGE, IRGiT. Obecnie na rynku gazu TGE można korzystać z instrumentów terminowych o rocznym, sezonowym, kwartalnym, miesięcznym i tygodniowym okresie wykonania oraz mogą handlować na Rynku Dnia Następnego i Bieżącego. Taki zakres instrumentów pozwala na zbilansowanie się nie tylko na jedną dobę przed datą dostawy, ale również w trakcie danej doby.

Planujemy także wydłużyć sesję do godzin popołudniowych – 16:30-17:00 oraz wprowadzić kolejne instrumenty, które pozwolą naszym członkom na elastyczne zarządzanie strategiami handlowymi.  Czynnikiem, który może zaktywizować uczestników będzie uruchomienie rynku instrumentów pochodnych opartych o ceny gazu. Warunkiem musi być utrzymanie dotychczasowej płynności.

Na koniec 2014 roku na rynkach gazu TGE działało 48 aktywnych uczestników – Zleceniodawców Usługi Przesyłowej, podczas gdy w pierwszej połowie 2013 roku uczestnikami rynku gazu za pośrednictwem domów maklerskich było jedynie 15 spółek. Zarówno poziom obrotów, jak i rosnąca liczba uczestników rynku, pozwalają nam myśleć o rozwoju międzynarodowym. Musimy jednak pamiętać, że ciągle istnieją bariery, które należy jak najszybciej usunąć. Są to: zniesienie obowiązku magazynowania przy sprowadzaniu gazu z zagranicy w ilości powyżej 100 mln m3 paliwa oraz zmiana rozporządzenia o dywersyfikacji dostaw, które stanowi, że w latach 2015–2019 maksymalnie 59 proc. importowanego gazu może pochodzić z jednego kraju.


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X