AlertEnergetykaGaz.

Spór Naftogazu i Rosji o aktywa zajęte na Krymie rozpocznie się jesienią

Platforma wiertnicza krym

Platforma Wiertnicza Twaryda fot. PSGU

Naftogaz spodziewa się jesienią rozpoczęcia procesu arbitrażowego przed Trybunałem w Hadze. Proces będzie dotyczyć aktywów ukraińskiej spółki na anektowanym Krymie – poinformował dyrektor wykonawczy Naftogazu Jurij Witrenko. 

Spór jesienią

Wcześniej Naftogaz informował, że oczekuje rozpoczęcia przesłuchań w maju. Ogłoszenie werdyktu ma odbyć się w połowie 2021 roku. Ze względu na pandemię koronawirusa proces jednak został przełożony.

– Przesłuchania arbitrażowe w Hadze powinny odbyć się jesienią. Z naszej strony złożyliśmy już wnioski o wartości przekraczającej osiem miliardów dolarów (wraz z odsetkami). Są one wystarczająco uzasadnione i potwierdzone wnioskami niezależnych ekspertów – informuje Witrenko na Facebooku.

W czerwcu ubiegłego roku, Naftogaz złożył pozew na kwotę 5,2 miliarda dolarów, a na początku tego roku ogłosił zamiar zaktualizowania wyliczeń. W lutym tego roku Naftogaz wysłał aktualizację szacunków strat w kwocie ośmiu miliardów dolarów.

W skład aktywów zajętych przez Rosję wchodzą m.in pływające platformy wiertnicze, które obecnie wykorzystywane są do eksplorowania złóż w strefie ekonomicznej Morza Czarnego należącej do Ukrainy.

Moskwa nie uznaje zasadności decyzji w sprawie roszczeń ukraińskich firm i banków. Ministerstwo sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej przekonuje, że sądy arbitrażowe nie są właściwe do rozpatrywania takich roszczeń.

Facebook/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Ile Gazprom zapłaci za przesył gazu przez Polskę? (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Gorzki sukces odkrycia wolińskiej ropy naftowej i gazu

Formalnie złoże gazu ziemnego i ropy naftowej w pobliżu wyspy Wolin nie istnieje. Odkryto tylko wystąpienie tych surowców w jednym...
Reaktor Maria. Fot. NCBJ

Miesiące zamiast tygodni przerwy. Dlaczego Reaktor Maria nadal stoi?

Reaktor badawczy Maria stoi i niewiele wskazuje na to, że prędko wróci do pracy. Przerwa, która miała trwać niespełna sześć...

Udostępnij:

Facebook X X X