AlertEnergetykaGaz.RopaŚrodowisko

Walka Komisji z emisją metanu zacznie się od energetyki

Portal Euractiv.com przedstawił szkic strategii wodorowej autorstwa Komisji Europejskiej. Bruksela postuluje zbadanie poziomu emisji w energetyce na świecie.

Strategia ma zostać przedstawiona 14 października, jednak już teraz jej treść została opublikowana w Euractiv.com. Dokument zakłada walkę z emisjami metanu jako jednego z gazów cieplarnianych wpływających na zmiany klimatu.

Komisja planuje przedstawić inicjatywy legislacyjne na rzecz walki z emisją metanu w 2021 roku. Euractiv.com przypomina, że największe firmy węglowodorowe poparły regulacje na rzecz redukcji emisji tego typu. Bruksela zamierza zacząć od raportowania na temat emisji. Unia Europejska odpowiada tylko za pięć procent emisji globalnej, więc będzie zabiegać o współpracę w tym zakresie z partnerami zagranicznymi. Skala raportowania ma zależeć od ustaleń międzyinstytucjonalnych w Europie.

Komisja postuluje stworzenie niezależnego, międzynarodowego mechanizmu badania emisji metanu w sektorze energetycznym. Zamierza śledzić największych emitentów na skalę globalną w celu wykrywania wycieków i poszukiwania sposobów na walkę z nimi.

Nowe regulacje na rzecz walki z emisją metanu wywołują obawy branży ropy i gazu, która nie chce ponosić dodatkowych kosztów polityki klimatycznej. Jedno z rozważanych rozwiązań, które nie pojawiło się w szkicu przedstawionym przez EurActiv.com to system handlu emisjami jak w przypadku emisji CO2. Jego wprowadzenie podniosłoby znacznie koszty działalności sektora węglowodorów przez konieczność ograniczenia emisji. Pomogłoby jednak zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych z metanem na czele.

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

Olczak: Jak nowa strategia metanowa wpłynie na dostawy gazu do UE (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X