AlertWszystko

Osiem państw UE wnioskuje o włączenie energetyki jądrowej do Unii Energetycznej

(NucNet/Teresa Wójcik)

Ministrowie odpowiedzialni za energię w Rumunii, Francji, Czechach, Litwie, Polsce, Słowacji, Słowenii i Wielkiej Brytanii zwrócili się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o włączenie energii jądrowej do przyszłej polityki energetycznej UE obok innych sektorów niskoemisyjnych. Pismo w tej sprawie zostało w imieniu ośmiu państw wysłane przez Andrea Gerea, rumuńskiego ministra ds. energetyki.

Ministrowie uważają, że dokument o europejskiej Unii Energetycznej, który ma być ogłoszony 25 lutego 2015 r. powinien uwzględniać pakiet inicjatyw na rzecz rozwoju bezpiecznej energetyki jądrowej w ramach programu energetycznego dla UE. Zdaniem ministrów taki pakiet inicjatyw powinien zawierać zobowiązanie KE do zbadania możliwości stosowania europejskich mechanizmów finansowania dla dużych projektów jądrowych, w tym infrastruktury i ich finansowania przez instytucje europejskie. Stosowny projekt powinien uwzględnić niewydolność kapitałów krajowych do samodzielnego finansowania inwestycji jądrowych.

W październiku 2014 r., brytyjski rząd musiał zaangażować się w finansowanie projektu jądrowego Hinkley Point C, gdy okazało się, że brak wystarczających środków. Wnioski przedstawione przez ośmiu ministrów zwracają uwagę, że wsparcie w finansowaniu projektów energetyki jądrowej jest „konieczne dla zmniejszenia kosztów poprzez zwiększenie przewidywalności gospodarczej inwestycji długoterminowych”.

W uzasadnieniu decyzji o współfinansowaniu przez rząd budowy Hinkley Point C, stwierdzono, że energetyka jądrowa bardziej niż inne źródła energii wymaga wsparcia ze względu na dłuższy horyzont czasowy realizacji projektów i wielkość inwestycji. Ministrowie wnioskują, aby odpowiednie zmiany zostały również wprowadzone do dokumentu KE „Wytyczne w sprawie pomocy państwa na rzecz ochrony środowiska i energii 2014-2020″.

Ministrowie zwracają się o „jednoznaczne uznanie” prawa państw członkowskich do energetyki jądrowej i do wspierania tych państw w prowadzeniu badań nad innowacjami, bezpieczeństwem i nowymi technologiami w tej energetyce. Ich zdaniem te badania mogą odegrać ważną rolę w rozwoju niskoemisyjnej energetyki w Europie.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X