Podczas rozmów panelowych na konferencji EuroPOWER 2020 pod patronatem BiznesAlert.pl zaproszeni goście rozmawiali o wyzwaniach stojących przed sektorem ciepłownictwa.
– Polskie ciepłownictwo musi diametralnie zmieniać swój miks energetyczny i zmniejszyć swoją emisyjność. Paliwa alternatywne są szansą na jego zazielenienie. Problem polega na tym, że w tej chwili najbardziej wyeksploatowane aktywa węglowe można zastąpić wysokosprawną kogeneracją gazową, ale kurs Brukseli pokazuje, że gaz ziemny w Europie zaczyna znajdować się na cenzurowanym. W polskich warunkach nie ma możliwości zastąpienia węgla źródłami odnawialnymi. W tym procesie paliwa alternatywne będą odgrywać znaczącą rolę. Naszym zdaniem zagospodarowanie odpadów w ciepłownictwie będzie bardzo istotne i przyczyni się do zwiększenia niezależności energetycznej samorządów – powiedział Piotr Sprzączak, dyrektor departamentu ciepłownictwa w ministerstwie klimatu i środowiska.
– W październiku została ogłoszona strategii PGE. Strategia dla ciepłownictwa stawia przed nami określone zadania. Udział paliw niskoemisyjnych ma stanowić do 70 procent, mamy plan przyłączania indywidualnych odbiorców do sieci w ramach walki ze smogiem. Bierzemy pod uwagę wykorzystanie innych technologii. Dotychczasowy udział źródeł odnawialnych w ciepłownictwie jest niewielki, ponieważ obecne technologie nie pasuje do cech ciepłownictwa, które ma charakter lokalny. Jako PGE EC, mamy intalacje termicznego spalania odpadów z odzyskiem energii, które wpisują się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Nasza spalarnia spełnia założenia, które postawiono w momencie decyzji inwestycyjnej – powiedział Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa w PGE Energia Ciepła.
Opracował Michał Perzyński