DrogiInfrastrukturaWszystko

Kowallek: Ciężarówki pod lupą viaToll i GDDKiA?

Podczas ostatniej XXII edycji toruńskiego Forum Gospodarczego – Welconomy Forum in Toruń w jednej z debat, „Nowoczesne rozwiązania i produkty dla infrastruktury”, uczestniczył m.in. dyr. Marcin Kowallek, przedstawiciel władz Torunia.

– W dużych miastach realizowane są w praktyce idee zrównoważonego transportu. Pod tym względem zmieniają się one nie do poznania. W dużej mierze dotyczy to – jak w przypadku Torunia – transportu szynowego – zauważył podczas debaty Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Torunia.
Dyrektor poinformował, że w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej Toruń wraz z Bydgoszczą i gminami ościennymi rozwijają program zrównoważonego transportu dla całej aglomeracji.

– Wykorzystujemy m.in. elementy inteligentnego systemu transportu (ITS), np. system identyfikacji pasażerskiej – mówił dalej Marcin Kowallek. – Mieszkańcy Torunia mogą z nich odczytać informacje o najbliższych kursach oraz godzinę. Tablice systemu mogą również ostrzegać o zagrożeniach i przekazywać ważne komunikaty. Władze miasta uznały za ważną także walkę ze zmniejszaniem emisji CO2 w powietrzu. W związku z tym wprowadzony został zakaz wjazdu do miasta samochodów ciężarowych powyżej 18 t w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Według dyrektora kontrola zakazu spoczywa w rękach policji, bowiem nie zainstalowany został dedykowany system monitoringu.

– Jednak gdyby porozumieć się z GDDKiA można by monitorować przestrzeganie zakazu poruszania się ciężarówek dzięki systemowi viaToll – dodał Kowallek. – Wprowadziliśmy także możliwość wnoszenia opłat za parkowanie samochodów za pomocą specjalnej „karty miejskiej”.

– Włączenie istniejących elektronicznych systemów płatności za przejazdy w zrównoważony systemem transportu może przynosić miastu tylko korzyści – stwierdził na zakończenie dyr. Marcin Kowallek.


Powiązane artykuły

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...
Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Dania chce więcej morskich wiatraków. Podwoi moc offshore

19 maja rząd Danii ogłosił wdrożenie pomocy w wysokości 7,7 miliarda euro na wsparcie rozwoju morskiej energii wiatrowej. Ma to...

Udostępnij:

Facebook X X X