Francuzi mogą w ciągu roku przedstawić Polsce ofertę dotyczącą atomu

17 marca 2021, 11:15 Alert

Oferta Francuzów dotycząca realizacji projektu jądrowego w Polsce zostanie przedstawiona prawdopodobnie w ciągu 12 miesięcy. Będzie ona zawierać także komponent finansowy – powiedziała Monika Constant, dyrektor generalna francusko–polskiej izby gospodarczej w rozmowie z telewizją Biznes24.

Morawiecki Macron
Premier Morawiecki i prezydent Macron fot.Krystian Maj:KPRM

Oferta francuska w ciągu 12 miesięcy

Francja ma dużo do zaaferowania Polsce w sektorze energii jądrowej. – Oferta, którą przedłożą Francuzi w ciągu prawdopodobnie 12 miesięcy, będzie kompleksowa, bo takiej oczekują Polacy. Francuski EDF jest największą tego typu firmą na świecie, ma bogate doświadczenie i jest w stanie złożyć taką kompleksową ofertę Polsce – powiedziała.

Dodała, że będzie ona zawierać zarówno obszar przygotowania projektu, koncepcji, zaprojektowania takich elektrowni i wybudowania ich we współpracy z polskimi partnerami, a potem później ich utrzymania. Będzie ona zawierała także komponent finansowy. Polska potrzebuje również propozycji dotyczącej finansowania tego kosztownego programu. Francja będzie integrowała ten element i ma w tym spore doświadczenie zarówno jeśli chodzi o sam projekt, jak i zasady późniejszego finansowania i utrzymania korzystania z energii jądrowej.

Westinghouse przygotowuje propozycję budowy atomu zgodnie z umową Polski i USA

Grupa robocza i integracja branży

Po wizycie prezydenta Emanuela Macrona powstała grupa robocza ds. m.in. elektrowni jądrowej. – Jej celem jest wypracowanie dialogu pomiędzy obiema strona, co doprowadzić do zrozumienia potrzeb obu stron – powiedziała. Dodała, że oferta francuska może być jedyną, która będzie dostosowana do warunków europejskich i „choćby ze względów na bliskość warunków geograficznych będzie w stanie zaoferować polskim firmom najlepsze warunki współpracy jak i integracji firm pozwalającym na pracy i utrzymaniu energetyki jądrowej .” Rozmówczyni Biznes24 zaznaczyła także, że współpraca Polski i Francji może dotyczyć także odnawialnych źródeł energii w drodze transformacji energetycznej, a także wodoru czy baterii na potrzeby elektromobilności.

Bartłomiej Sawicki 

Ramany: Francja może dać atomowi w Polsce technologię i wsparcie finansowe (ROZMOWA)