Enea buduje nowe źródło kogeneracyjne w MEC Piła, które przyczyni się do ograniczenia emisji i smogu. Na teren inwestycji został dostarczony jeden z najważniejszych elementów instalacji – silniki gazowe wraz z generatorami. Moc instalacji pozwoli latem wypełnić w sto procent zapotrzebowania na ciepłą wodę w całym mieście – podaje spółka.
MEC Piła z silnikami gazowymi
Enea podała, że budowa nowego źródła ciepła i prądu dla Piły postępuje zgodnie z planem. Na budowę przy ul. Krzywej dotarły silniki gazowe Jenbacher wraz z generatorami i niezbędnym osprzętem. Dwa z nich mają po 3,25 MWe mocy elektrycznej i 3,19 MWt mocy cieplnej, a trzeci osiąga moc 2 MWe i 1,98 MWt. Cała instalacja będzie miała łącznie 8,50 MW mocy elektrycznej i 8,36 MWt mocy cieplnej. Pozwoli to rocznie wyprodukować 41 848,6 MWh energii elektrycznej oraz 140 561,2 GJ ciepła.
– Dostawa i posadowienie silników, to jeden z kamieni milowych w naszym projekcie kogeneracyjnym. Można powiedzieć, że właśnie przyjechało „serce” kogeneracji. Jest to dla nas bardzo ważny krok, gdyż od teraz nie jest to tylko budowanie obiektu, ale początek wyposażania go w elementy, które w przyszłości będą produkowały ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców Piły – powiedział Rafał Łaski, prezes MEC Piła.
Silniki zostały posadowione na wcześniej przygotowanym bloku fundamentowym. Zamontowano także generatory, które połączono z silnikami. Całość została odpowiednio zabezpieczona do czasu rozpoczęcia kolejnych prac montażowych, które nastąpią po zakończeniu etapu budowlanego. Na terenie inwestycji trwa obecnie murowanie ścian kolejnego poziomu – czytamy w komunikacie.
Łączna wartość inwestycji realizowanej przez MEC Piła to ponad 48 mln zł. Firma otrzymała dofinansowanie w wysokości 18,5 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie pochodzi ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań projekt przyczyni się do modernizacji pilskiej energetyki cieplnej, a instalacja oparta o trzy źródła gazowe pomoże ograniczyć emisje dwutlenku węgla i przeciwdziałać smogowi. Po realizacji projektu, obejmującego również źródło OZE w postaci kolektorów słonecznych, pilski system ciepłowniczy stanie się systemem efektywnym energetycznie w rozumieniu ustawy prawo energetyczne.
Enea/Jędrzej Stachura