Środki na potrzeby województwa lubelskiego stoją pod znakiem zapytania. Województwo lubelskie, pomimo przygotowania terytorialnego planu sprawiedliwej transformacji, prawdopodobnie nie otrzyma takich środków ze względu na strategię kopalni Bogdanka Lubelski Węgiel – powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
Plan Bogdanki. Węgiel koksujący nie daje nadziei
Kopalnia węgiel brunatnego Bogdanka planuje wydobycie węgla kamiennego oraz węgla koksującego do 2050 roku. Środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji są ograniczone dla regionów, w których wydobycie i spalanie węgla jest ograniczone, a nowe koncesje nie będą przyznawane, chodzi także o węgiel koksujący.
W terytorialnym planie sprawiedliwej transformacji czytamy, że w pierwszym etapie do 2030 roku jest planowane ograniczenie wydobycia węgla energetycznego – z 9,7 mln Mg średniorocznie w latach 2021-25 do 6,5 mln Mg w 2030 roku (spadek o 33,2 procent), a w drugim etapie od 2040 roku średniorocznie do 2,5 mln Mg (dalszy spadek o 74 procent). – Jednocześnie prowadzone będzie wydobycie węgla koksowego, znajdującego się na liście unijnych surowców krytycznych, na poziomie średnio 1,78 mln Mg w latach 2026-2030. Zmniejszenie wydobycia węgla energetycznego w Bogdance będzie stanowić 15 procent planowanej zgodnie z KPEiK (Krajowym Planie na Rzecz Energii i Klimatu) krajowej redukcji wydobycia tego surowca do 2030 roku i 28 procent redukcji planowanej do 2040 roku – czytamy w planie. Komisja nie rozróżnia jednak węgla kamiennego od koksującego i koncesje na te dwa rodzaje węgla są traktowane tożsamo.
Transformacja regionu
W ramach transformacji jest planowana stopniowa dywersyfikacja działalności zakładu górniczego, a także zwiększanie udziału pozagórniczych i zielonych inicjatyw, m.in. GOZ, produkcji komponentów dla technologii OZE, rozwoju OZE oraz zagospodarowania (rewitalizacji) powierzchni po działalności górniczej, które w 2030 roku stanowić będą co najmniej 10 procent przychodów spółki, a w kolejnym etapie 30 procent do 2040 roku. Planowane jest przebranżowienie i przechodzenie części pracowników zatrudnionych dotąd w górnictwie na nowe, zielone miejsca pracy tworzone w ramach Grupy.
Zaplanowana redukcja wydobycia węgla energetycznego w Bogdance przełoży się na spadek zatrudnienia w branży górniczej i usług dla górnictwa. Zgodnie z szacunkami do 2030 roku liczba miejsc pracy w LWB oraz zapotrzebowanie na pracowników innych firm (outsourcing) zmniejszy się o 23,3 procent, co oznaczać będzie spadek zatrudnienia o ponad 1,7 tys. osób. Do 2040 roku natomiast redukcje będą głębsze i mogą wynieść 49 procent i dotknąć 3,6 tys. osób.
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji
Rada Unii Europejskiej przyjęła w czerwcu rozporządzenie ustanawiające fundusz o wartości 17,5 mld euro na rzecz sprawiedliwej transformacji. Polska będzie największym beneficjentem FST, przypada jej 3,5 mld euro.
Bartłomiej Sawicki