EnergetykaGaz.Opinie

Zawartko: Interkonektory dają szansę stworzenia regionalnego rynku gazu

Wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko podczas EKG 2021. Fot. Jędrzej Stachura

Wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko podczas EKG 2021. Fot. Jędrzej Stachura

– Trwa przebudowa systemu gazowego w Polsce. Interkonektory, które budujemy sprawiają, że myślimy o budowie rynku regionalnego. Kraje bałtyckie potrzebują tych połączeń – powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2021.

– Rynek gazu zmienia się dynamicznie. Twarde liczby pokazują, że za 10 lat zużycie będzie wynosiło około 30-33 miliardy metrów sześc. Istotnym parametrem jest zużycie dobowe. W styczniu odnotowaliśmy rekord 88 milionów m sześc. gazu a temperatury nie były bardzo niskie i nie utrzymywały się długo – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

– Prognozujemy, że w związku z przebudową i transformacją energetyczną, w 2031 roku może to być nawet 200 milinów m sześc. na dobę. To pokazuje, że inwestycje nie mogą się zatrzymać a my musimy inaczej myśleć o systemie przesyłowym. Na koniec tej dekady nie obejdziemy się bez FSRU, czyli kolejnego źródła dostaw gazu do Polski – zaznaczył Zawartko.

Wiceprezes przyznał, że dwa lata temu szacunkowe dane pokazywały zapotrzebowanie na poziomie 4,5 mld m sześc. w skali roku. – W tej chwili wydaje się, że będzie potrzebne znacznie więcej. Konsultujemy regulamin procedury open season, którą następnie wprowadzimy w życie i to nam da wiążące zobowiązania rynku do tego, jaki mamy tutaj zbudować terminal – powiedział.

Artur Zawartko podkreślił, że budowa terminala oznacza również rozbudowę sieci przesyłowej. – Gaz trzeba rozprowadzić. Nie zapominajmy, że cały czas trwa przebudowa systemu ukierunkowanego na wpływy ze wschodu na to, żeby ten wpływ nastąpił również z innych kierunków. Interkonektory, które budujemy sprawiają, że myślimy o budowie rynku regionalnego. Kraje bałtyckie potrzebują tych połączeń – podkreślił.

Zużycie dobowe pokazuje, że Polska potrzebuje nie tylko interkonektorów. – Potrzebne są również źródła gazu w postaci magazynów. Z jednej strony pozwolą one na łagodzenie wahań cen rynkowych a z drugiej umożliwią zapewnienie szczytowych poborów gazu w możliwie najtańszy, optymalny sposób – powiedział Zawartko.

Opracował Jędrzej Stachura

Jakóbik: Rekompensaty cen energii będą spalać środki na modernizację energetyki


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X