AlertAtomEnergetyka

Unimot rozważa wprowadzenie technologii SMR w Polsce

Źródło: AVIA Polska

Źródło: AVIA Polska

Unimot podpisał porozumienia o współpracy z amerykańskimi firmami NuScale i Getka. Wspólnie zbadają możliwości wdrożenia technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce.

Unimot poinformował, że na mocy porozumienia strony będą badać możliwości wdrożenia nowych technologii jądrowych w Polsce, w tym możliwości zastosowania technologii SMR firmy NuScale, pod kątem modyfikacji istniejących elektrowni węglowych. Analizy będą obejmowały czynniki techniczne, ekonomiczne, prawne, regulacyjne, finansowe oraz organizacyjne.

– Małe reaktory modułowe firmy NuScale stanowią nieemisyjne, niezawodne oraz przystępne rozwiązania energetyczne, które mogą być wykorzystywane do modyfikacji elektrowni zasilanych węglem w całej Polsce – podkreślił prezes NuScale John Hopkins.

Prezes Unimotu Adam Sikorsk podkreślił, że rolą spółki będzie promowanie technologii SMR jako stabilnej alternatywy dla technologii węglowych, i pozyskiwanie partnerów biznesowych na polskim rynku. – Docelowo chcemy również tworzyć platformę współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi i potencjalnymi polskimi dostawcami komponentów dla rozwijania tej technologii w Polsce. Dzięki temu możemy w aktywny sposób wspierać transformację energetyczną Polski, jednocześnie dywersyfikując biznes naszej grupy – dodał.

Unimot to polska grupa kapitałowa działająca na rynkach hurtowym i detalicznym paliw, gazu i energii elektrycznej, także pochodzącej z OZE. Getka, z siedzibą w Oklahomie, działa w obszarze przesyłu i dostaw ropy naftowej, produktów rafineryjnych oraz energii z alternatywnych źródeł.

Reaktor NuScale to pierwszy SMR, którego konstrukcja dostała od amerykańskiego dozoru NRC Standard Design Approval (ogólną zgodę na zastosowanie technologii). Pojedynczy reaktor ma moc 77 MWe, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra. Na plac budowy reaktor ma docierać w trzech częściach do montażu na miejscu – podaje Polska Agencja Prasowa.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

KGHM podpisał porozumienie z Amerykanami o budowie SMR


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X