Witamy w relacji na żywo z konferencji prasowej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), podczas której zostaną zaprezentowane wyniki finansowe z trzeciego kwartału 2021 roku. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.
Wyniki PGE w trzecim kwartale 2021 roku
11.10
Konferencja wynikowa PGE zakończyła się. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji.
11.00
– Nie widzimy zagrożeń dla procesu wydzielania aktywów do NABE, prowadzimy dialog ze stroną społeczną. Będzie to proces przełomowy, jeśli chodzi o elektroenergetykę w Polsce. Są obawy, to jest naturalne, strona rządowa i spółki aktywnie prowadzą ten dialog. Wszyscy są zdania, że NABE jest niezbędne. Wicepremier Sasin powiedział, że NABE powstanie w 2022 roku, tego się trzymamy i robimy wszystko, by przeprowadzić to zgodnie z założeniami. Nie posiadając aktywów węglowych będziemy mogli się głębiej zadłużyć – powiedział Wojciech Dąbrowski.
– Nie ma zagrożenia utraty płynności przez PGE. NABE jest nam potrzebne do uzyskania zewnętrznego finansowania na transformację. Musimy pokazywać, że odchodzimy od śladu węglowego – zaznaczył Lechosław Rojewski.
10.52
– Spodziewamy się wydatków inwestycyjnych około 1,5 mld złotych w dystrybucję. Będzie to związane z montażem inteligentnych czytników przez OSD. W 2028 roku 80 procent odbiorców ma być przyłączonych inteligentnymi czytnikami. Drugą kwestią jest kablowanie sieci średnich napięć, co ma związek z warunkami atmosferycznymi – podkreślił Lechosław Rojewski.
10.50
– Złożyliśmy wnioski taryfowe, czekamy na decyzję prezesa URE. Oczekujemy, że uzasadniony wzrost kosztów znajdzie swoje odzwierciedlenie w taryfie, jednocześnie jesteśmy za wspieraniem odbiorców wrażliwych, by nie byli oni bezpośrednimi ofiarami polityki dekarbonizacji. Sytuacja na rynku emisji CO2 jest poza naszymi możliwościami oddziaływania. Polska jest jednym z najtańszych rynków energii, w Europie jest znacznie drożej. Inwestujemy w źródła niskoemisyjne, by obniżyć ceny, chcemy schodzić z kosztów wytwarzania, by cena energii była jak najtańsza – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
10.47
– Zwiększamy nakłady inwestycyjne, szczególnie w źródła niskoemisyjne, przede wszystkim w bloki gazowo-parowe w Dolnej Odrze. Z drugiej strony realizujemy budowę Elektrociepłowni Czechnica, realizujemy inwestycje w fotowoltaikę. Przewidujemy, że w 2022 roku nakłady powinny wynieść około siedem miliardów złotych – zaznaczył wiceprezes Rojewski.
10.40
– 2022 rok nie będzie tragiczny, tylko wymagający – powiedział wiceprezes PGE ds. finansowych Lechosław Rojewski.
10.32
Wiceprezes Rojewski przedstawia główne czynniki budowy EBITDA PGE w trzecim kwartale 2021 roku.
Konferencja wynikowa @Grupa_PGE: Wiceprezes Rojewski przedstawia główne czynniki budowy EBITDA w trzecim kwartale 2021 roku. pic.twitter.com/bZ9FouTtLb
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) November 24, 2021
10.27
Wiceprezes PGE ds. finansowych Lechosław Rojewski przedstawia szczegółowe dane finansowe spółki w trzecim kwartale 2021 roku.
Wiceprezes @Grupa_PGE ds. finansowych Lechosław Rojewski przedstawia szczegółowe dane finansowe z trzeciego kwartału 2021 roku pic.twitter.com/CK2wqzdZ7Z
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) November 24, 2021
10.22
– Fit For 55 nie napawa nas optymizmem, ale jest światełko w tunelu. Komisja uwzględni różne punkty startu państw członkowskich, pakiet ten przyniesie duże zmiany dla ciepłownictwa, niestety Komisja niedostatecznie rozumie specyfikę Polski – przyznał prezes Dąbrowski.
#FitFor55 nie napawa nas optymizmem, ale jest światełko w tunelu. Komisja uwzględni różne punkty startu państw członkowskich, pakiet ten przyniesie duże zmiany dla ciepłownictwa, niestety Komisja niedostatecznie rozumie specyfikę Polski – mówi prezes @Grupa_PGE Wojciech Dąbrowski pic.twitter.com/LwvWXWE4yw
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) November 24, 2021
10.19
– Utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego jest konieczne, by transformować polską energetykę. Zbliżamy się do ważnych rozstrzygnięć. Głównym zadaniem KPMG będzie doradztwo w obszarze strategii i modelu finansowego NABE, strukturyzacja transakcji sprzedaży aktywów, opracowanie modelu operacyjnego NABE oraz doradztwo koncentracyjne i notyfikacyjne – powiedział Wojciech Dąbrowski.
Wojciech Dąbrowski o #NABE: – W tym kluczowym procesie zbliżamy się do kluczowych rozstrzygnięć. PGE pracuje obecnie nad porządkowaniem struktur. Wybór Wspólnie z naszymi partnerami wybraliśmy doradcę w procesie wydzielenia aktywów węglowych, którą została firma @KPMGAdvisory . pic.twitter.com/3mcUUZlBng
— PGE Polska Grupa Energetyczna (@Grupa_PGE) November 24, 2021
10.17
– Realizujemy budowę dwóch bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra, przekażemy ją do eksploatacji w 2023 roku. Zaawansowanie projektu to ponad 40 procent – powiedział prezes Dąbrowski.
10.15
– Przygotowujemy się do realizacji farmy fotowoltaicznej Augustynka o mocy 25 MW, planujemy uruchomić ją w 2023 roku. Planujemy utworzenie centrum serwisowego do obsługi naszych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, planujemy inwestować w elektrownie szczytowo-pompowe, pomóc ma w tym list intencyjny z MKiŚ i NFOŚiGW – poinformował prezes PGE.
– Nie zwalniamy tempa i dążymy do całkowitej dekarbonizacji ciepłownictwa. Wmurowaliśmy kamień węgielny pod Elektrociepłownię Nowa Czechnica pod Wrocławiem. Budujemy nowe moce szczytowe w Elektrociepłowni Gdańsk. W grudniu oddamy nowe moce zeroemisyjnych kotłów elektrodowych – podkreślił Wojciech Dąbrowski.
10.10
– Wspólnie z Orsted rozpoczęliśmy proces indywidualnych negocjacji z Komisją Europejską dotyczący ustalenia indywidualnej ceny w kontrakcie różnicowym dla farmy Baltica – powiedział prezes Dąbrowski.
– Pracujemy nad pozyskaniem kolejnych decyzji i pozwoleń związanych z rozwojem projektu Baltica 1. Ponadto podpisaliśmy list intencyjny ws. budowy portu serwisowego offshore w Ustce i współpracujemy z Instytutem Maszyn Naukowych PAN w Gdańsku, realizujemy projekt z zakresu przepływu powietrza przez instalacje offshore – dodał.
– Wspólnie z Orsted rozpoczęliśmy proces indywidualnych negocjacji z KE dotyczący ustalenia indywidualnej ceny w kontrakcie różnicowym dla farmy Baltica – powiedział prezes @Grupa_PGE Wojciech Dąbrowski. pic.twitter.com/Gf1o3ZgBLo
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) November 24, 2021
10.05
– Niedawno zakończyliśmy naszą kampanię wizerunkową, cieszy nas jej odbiór społeczny. Zależy nam na tym, by PGE była postrzegana jako grupa, która się zmienia. Pracujemy nad zwiększeniem zakresu dostępnych informacji z obszaru ESG. Transformacja PGE to ogromny wysiłek. Wierzymy w kierunek, który wyznaczyliśmy, jego efekty zobaczymy za kilka lat. Podpisaliśmy z Eneą i Tauronem porozumienie na warunkowe umowy sprzedaży udziałów w czterech spółkach projektowych – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
9.55
Konferencja prasowa rozpocznie się o godz. 10.00. Transmisja wydarzenia jest dostępna tutaj.
Opracowali Michał Perzyński i Jędrzej Stachura
PGE przedstawiła wyniki z trzeciego kwartału 2021 roku. EBITDA wzrosła o 23 procent