Zyska: Nowela ustawy o parasolowych projektach OZE jest gotowa

1 grudnia 2021, 06:15 Energetyka

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że szkic ustawy o parasolowych projektach OZE, realizowanych przez samorządy, jest gotowy.

Wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska. Fot. OSE2021.
Wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska. Fot. OSE2021.

Polska Agencja Prasowa (PAP) podaje, że wiceminister Zyska brał udział w posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, która rozpatrywała wniosek Senatu o odrzucenie w całości noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii, mającej zmienić sposób rozliczania prosumentów.

W trakcie posiedzenia komisji wiceminister poinformował, że w resorcie klimatu i środowiska wstępnie przygotowany został projekt noweli ustawy o OZE ws. tzw. parasolowych projektów prowadzonych przez samorządy. – Chcę publicznie zagwarantować wszystkim gminom, z którymi rozmawialiśmy: taka ustawa jest gotowa i jeśli znajdzie się większość parlamentarna, to jesteśmy gotowi do przedłożenia takiego projektu – zapewnił.

W trakcie prac nad ustawą przedstawiciele gmin, którzy prowadzą takie inwestycje, podkreślali, że w wielu przypadkach nie uda się zakończyć ich przed wejściem w życie nowych przepisów. Zwracali uwagę, że po informacjach nt. zmian w systemie rozliczeń wiele osób wycofało swój akces z programów parasolowych i montowania paneli fotowoltaicznych. Gminy obawiają się też, że niedokończenie tych inwestycji może prowadzić do konieczności zwrotu znacznych środków europejskich otrzymanych na takie projekty.

We wtorek komisja sejmowa nie poparła wniosku Senatu o odrzucenie całości nowelizacji ustawy o OZE.

Nowela wprowadza dla prosumentów nowy system rozliczeń – net billing. Ma on zacząć obowiązywać od pierwszego kwietnia 2022 roku. Prosumenci mieliby sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci, zaś za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy. Mają też ponosić opłaty dystrybucyjne, z 15-procentowym rabatem na opłatach zmiennych dystrybucyjnych dla energii wprowadzanej do sieci oraz zmagazynowanej tam przez osoby i podmioty niebędące przedsiębiorcami.

Nowelizacja zakłada, że wszyscy, którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie ustawy, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach – w systemie opustów – przez 15 lat.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Senat przyjął nowelizację prawa energetycznego, która ma złagodzić podwyżki cen gazu w 2022 roku