Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (13-17.12.2021).
1. Spirydowicz: Natychmiastowe zamknięcie Turowa albo jego trwanie do 2044 roku to fałszywa alternatywa
Natychmiastowe zamknięcie Turowa albo jego trwanie do 2044 roku to fałszywa alternatywa. Turów należy transformować zgodnie ze strategią – pisze Agnieszka Spirydowicz, prezes Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej (ZKlaster).
2. Marszałkowski: Niedobór gazu to nie tylko sprawka Gazpromu (WIDEO)
3. Jakóbik: Tajny protokół Nord Stream 2 z Baltic Pipe w tle
– Czy umowa USA-Niemcy w sprawie Nord Stream 2 zawiera tajny protokół? Czy Polska martwi się już głównie o Ukrainę, bo jest spokojna o Baltic Pipe, który w najlepszym scenariuszu ruszy szybciej niż rura z Rosji? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
4. Fedorska: Tunel między Danią a Niemcami. Kto zarobi, a kto straci?
Tunel Fehmarnbelt (dun. Femern Bælt-tunnelen) to tunel drogowy i kolejowy o długości 17,6 km pod Morzem Bałtyckim między niemiecką wyspą Fehmarn a duńską wyspą Lolland. Tunel ma być gotowy w 2029 roku. Koszty szacowane są na 7,1–9 miliardy euro. Bruksela dofinansuje ten projekt kwotą blisko 600 milionów euro. Większość kosztów poniesie strona duńska, a przedsięwzięcie ma się zrefinansować za 39 lat przez opłaty pobierane za przejazd tunelem – pisze Aleksandra Fedorska, współpracownik BiznesAlert.pl.
5. Mielczarski: Wodorowa wunderwaffe
Zastosowanie wodoru w wielkoskalowej energetyce jest ostatnią nadzieją polityki klimatycznej. Jednak fizyczne cechy wodoru, takie jak: penetracja ścian zbiorników i rurociągów, powodowanie kruchości metali oraz wybuchowe spalanie z efektem flash-back, powodują że i ta ostatnia nadzieja jest płonna, tak jak sam wodór – pisze prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.