AlertBezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.Ropa

Niemcy mogą znów wziąć przykład z Polski w celu obrony energetyki przed Rosją

Niemcy flaga parlament

Bundestag. Fot. Max Pixels

Reuters potwierdza wcześniejsze spekulacje mediów na temat możliwości przejęcia Rafinerii Schwedt oraz innych elementów strategicznej infrastruktury energetycznej przez rząd Niemiec w razie kryzysu dostaw gazu i ropy z Rosji. Niemcy mają także rozważać wsparcie sektora znane z Polski.

Ministerstwo gospodarki oraz klimatu pod wodzą Roberta Habecka z partii Zielonych ma przygotowywać plany ograniczeń poboru gazu z opcją, że da priorytet dostawom do przemysłu zamiast gospodarstw domowych, co byłoby odwrotem od obecnej polityki dającej prymat odbiorcom indywidualnym.

Rząd niemiecki ma brać pod uwagę między innymi pożyczki i gwarancje dla firm energetycznych. Podobne rozwiązanie zostało już wprowadzone w Polsce, gdzie gwarancje otrzymało PGNiG. Niemcy mają rozważać taką pomoc za pośrednictwem banku rozwoju KfW.

Rozważane jest także przekazanie zarządu nad infrastrukturą krytyczną rządowi. Wśród niej wymieniane są między innymi rafinerie, jak obiekt w Schwedt z większościowymi udziałami rosyjskiego Rosnieftu. Berlin ma obecnie rozważać jak w praktyce przeprowadzić takie przejęcie. KfW mógłby przejąć część udziałów jak w 2018 roku w przypadku operatora sieci przesyłowej 50Hertz w celu uniknięcia wrogiego przejęcia przez firmę chińską.

Warto przypomnieć, że Niemcy przygotowały regulację o obowiązkowych zapasach gazu analogiczną do tej wprowadzonej w Polsce, która weszła dzięki niej w sezon grzewczy 2021-22 z rekordowymi zapasami w przeciwieństwie do rynku niemieckiego, na którym działał także rosyjski Gazprom i okazało się, że zapasy w jego magazynach były rekordowo niskie. Obecnie rząd niemiecki przejął w zarząd komisaryczny te aktywa Gazprom Germania za pośrednictwem regulatora Bundesnetzagentur.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Fedorska: Ostatnia Generacja atakuje Rafinerię Schwedt


Powiązane artykuły

Szwajcaria nie chce czekać na amerykańskie Patrioty i stawia na Niemcy

Szwajcaria, zmagająca się z opóźnieniami w dostawach sprzętu wojskowego z USA, zdecydowała się na współpracę z Niemcami w zakresie systemów...

Ukraina chce spotkania Zełeński-Putin. Rosja odmawia

Podczas negocjacji Ukraina-Rosja Kijów zaproponował spotkanie obu przywódców do końca sierpnia. W ocenie Ukrainy dawało to szansę wypracowania zawieszenia broni...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X