Według BCS Global Markets strata budżetu rosyjskiego przez embargo naftowe Unii Europejskiej wyniesie w 2023 roku od 30 do 50 mld dolarów.
Szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej zakłada embargo na 90 procent dostaw ropy rosyjskiej. Dotyczy dostaw morskich z wyłączeniem tych świadczonych przez Ropociąg Przyjaźń, jednak najwięksi odbiorcy tym szlakiem, czyli Polska i Niemcy dobrowolnie zrezygnują z niego do końca roku.
Te fakty pozwoliły BCS Global Markets oszacować, że budżet rosyjski straci 30-50 mld dolarów na embargo. – Rosja możę znaleźć nowe kierunki eksportu, ale po embargo naftowym to będzie trudniejsze zadanie i w średnim terminie sytuacja budżetowa tego kraju może ulec znacznej zmianie – powiedziała Natalia Ławrowa, starszy ekonomista BCS Global Markets cytowana przez Interfax.
Atak Rosji na Ukrainę z lutego 2022 roku spowodował reakcję Zachodu w postaci kolejnych sankcji, które uderzyły między innymi w sektor naftowy. Tymczasem sprzedaż węglowodorów odpowiada już o dwie trzecie przychodów budżetowych tego kraju.
Interfax/Wojciech Jakóbik