AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Są wnioski o kolejne podwyżki cen energii. Węgiel pomoże, ale nie wystarczy

Linia elektroenergetyczna na Rembelszczyźnie. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Linia elektroenergetyczna na Rembelszczyźnie. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Trzy spółki energetyczne złożyły wnioski taryfowe do Urzędu Regulacji Energetyki o podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych o co najmniej kilka procent. Ceny będą dalej rosły przez kryzys energetyczny. Prezes URE zarysowuje dylemat wokół energetyki węglowej w Polsce.

Energa, Enea i Tauron złożyły wnioski o podwyżkę taryf na energię elektryczną. WysokieNapięcie.pl informuje, że najniższy wniosek opiewa na około sześć procent podwyżki do końca 2022 roku. To odpowiedź na dalszy wzrost cen energii na giełdach europejskich, a co za tym idzie, na Towarowej Giełdzie Energii.

W dobie kryzysu energetycznego Polska może wrócić do węgla, ale według rozmówcy BiznesAlert.pl powinna także dalej zazieleniać energetykę. – Zapewne będziemy wykorzystywać nasze jednostki węglowe, ponieważ nie będzie innej możliwości. Myślę, że w perspektywie długoterminowej, nadal będziemy dążyć do gospodarki niskoemisyjnej. Jednak sposób dochodzenia do celów długoterminowych może wymagać korekty. Być może zatem węgiel nie będzie już passe i w najbliższym horyzoncie czasowym może również stanowić uzupełnienie dla gazu – co najmniej w okresie przejściowym – mówi prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin w komentarzu dla BiznesAlert.pl. – W obecnej sytuacji opieranie bezpieczeństwa o monokulturę surowcową ma negatywne strony szczególnie w sytuacji, kiedy ograniczona jest dostępność danego surowca, np. gazu lub węgla. Musimy zmierzyć się z wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa, a nie tylko ograniczaniem wzrostu cen energii. Zazielenianie energetyki oznacza dywersyfikację sposobów wytwarzania energii i w tym kontekście zwiększa też bezpieczeństwo.

Wojciech Jakóbik

Bukowski: Wysoka inflacja powinna w przyszłości zbijać ceny surowców (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X