KOMENTARZ
Bartłomiej Derski
WysokieNapiecie.pl
Polska Grupa Energetyczna wyprodukowała w pierwszym kwartale 2015 roku o 8 proc. więcej energii r/r. Głównie dzięki wyższemu wykorzystaniu elektrowni Bełchatów i wsparciu elektrociepłowni gazowych.
W pierwszym kwartale 2015 roku krajowa produkcja energii elektrycznej wzrosła o ponad 1,1 TWh (2,72 proc.) z czego prawie całość (1 TWh) dzięki PGE – wynika z opublikowanych właśnie danych PGE i PSE.
Do wzrostu produkcji przyczyniły się dwa czynniki – wzrost wykorzystania mocy elektrowni Bełchatów, opalanej węglem brunatnym (do pracy wróciły dwa wyremontowane bloki energetyczne) oraz wzrost produkcji w elektrociepłowniach gazowych PGE w Lublinie i Rzeszowie (rozbudowanej w ub. roku). To ostatnie możliwe było dzięki przywróceniu przez parlament wsparcia dla produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem z gazu ziemnego (tzw. żółtych certyfikatów).
PGE opublikowała także wskaźnik wykorzystania mocy swoich elektrowni. Wyraźnie pokazuje, jak mimo rosnącego zapotrzebowania i produkcji energii elektrycznej, spada wykorzystanie mocy w elektrowniach opalanych węglem kamiennym.
Dlaczego elektrownie na węgiel kamienny zmniejszają produkcję? O tym w dokończeniu artykułu na WysokieNapiecie.pl