AlertEnergetykaOZEŚrodowisko

MKiŚ: Czeka nas wzrost zużycia energii, bo Polacy częściej zmieniają źródła ciepła

Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Fot. Marcin Roszkowski

Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Fot. Marcin Roszkowski

– W ciągu tych kolejnych może nie miesięcy, ale lat będziemy mieli do czynienia ze wzrostem zużycia energii, które wynika chociażby z tego że Polacy coraz częściej zmieniają też źródła ciepła – powiedział Paweł Pikus z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak podaje agencja ISB News resort podkreśla, że do 2030 roku Polska zwiększy pozyskiwanie energii z fotowoltaiki i energetyki wiatrowej.

Więcej energii OZE do 2030 roku

Fotowoltaika i farmy wiatrowe mają przynieść więcej energii do 2030 roku. Z wypowiedzi dyrektora departamentu elektroenergetyki i gazu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Pawła Pikusa wynika, że moc wytwórcza elektrowni słonecznych osiągnie 14 GW, natomiast energetyka wiatrowa ma wzrosnąć do 22 GW.

Jak podkreślił Paweł Pikus, Polacy coraz częściej zmieniają źródło ciepła i decydują się na ogrzewanie elektryczne zamiast gazowego. – W ciągu tych kolejnych może nie miesięcy, ale lat będziemy mieli do czynienia ze wzrostem zużycia energii, które wynika chociażby z tego że Polacy coraz częściej zmieniają też źródła ciepła już nie na ogrzewanie gazowe, ale na ogrzewanie elektryczne, w szczególności pompy ciepła – wyjaśnia dyrektor.

Zgodnie z prognozami, zapotrzebowanie na energie w Polsce nie powinno ulec drastycznej zmianie na przestrzeni kolejnych lat. Szacuje się, że do 2030 roku wzrośnie minimalnie i ma wynosić około 190 TWh, a obecnie wynosi 180 TWh. – Jeżeli chodzi o perspektywę długoterminową to […] zapotrzebowanie na energię wyniesie ok. 190 TWh w perspektywie 2030 r., przy czym moce wytwórcze będą obejmowały już nie tylko źródła stabilne, które mamy dzisiaj, ale w szczególności powyżej 14 GW fotowoltaiki, 22 GW energetyki wiatrowej, z czego 11 GW energii na lądzie – powiedział Paweł Pikus podczas posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu.

ISB News/Maria Andrzejewska

OZE dominowały w Niemczech w pierwszym półroczu


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X