OZE dominowały w Niemczech w pierwszym półroczu

18 lipca 2022, 15:45 Alert

Według pierwszych szacunków opublikowanych przez Federalną Agencję Ochrony Środowiska (UBA) w pierwszej połowie 2022 roku odnawialne źródła energii zwiększyły swoją moc wyjściową w Niemczech do 49 procent.

fot. Pixabay

OZE dominują w Niemczech

Produkcja energii elektrycznej z turbin wiatrowych, paneli słonecznych i innych źródeł odnawialnych wzrosła o 14 procent w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. W sektorze ciepłownictwa znacznie cieplejsza pogoda doprowadziła do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, a jednocześnie paliwa kopalne były coraz częściej zastępowane energią odnawialną ze względu na rosnące ceny ropy naftowej i gazu. Sektor transportu zwiększył zużycie biopaliw i energii elektrycznej odpowiednio o 11 i 14 procent. Jednak większa mobilność, jaką umożliwiła ustępująca pandemia, zwiększyła również wykorzystanie paliw kopalnych w transporcie.

OZE wyprodukowały łącznie 137 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej między styczniem a czerwcem, zarówno dzięki lepszym warunkom pogodowym, jak i dodatkowej mocy w porównaniu z 2021 rokiem, szczególnie w segmencie fotowoltaiki, który zwiększył produkcję o 22 procent. W maju i czerwcu same instalacje fotowoltaiczne dostarczały do ​​sieci tyle energii, ile łącznie wszystkie elektrownie gazowe i węglowe. Energia wiatrowa zapewniała około połowy całkowitej produkcji energii odnawialnej.

Clean Energy Wire/Michał Perzyński

Szef niemieckiego regulatora wierzy, że kryzys gazowy potrwa dwa lata