Szef niemieckiego regulatora wierzy, że kryzys gazowy potrwa dwa lata

18 lipca 2022, 14:45 Alert

Zagrożenie brakiem gazu będzie wisieć nad Niemcami przez najbliższe dwie zimy – uważa szef krajowego regulatora energetycznego Bundesnetzagentur (BnetzA, Federalna Agencja Sieci – red.) Klaus Müller.

Rury. Fot. Nord Stream 2
Rury. Fot. Nord Stream 2

Kryzys energetyczny potrwa dwa lata?

– Nawet jeśli Rosja przestanie zaopatrywać Niemcy w gaz ziemny, inne kraje, takie jak Norwegia, Holandia i Belgia, mogą pomóc w uzupełnieniu niedoborów – powiedział Klaus Müller, prezes Federalnej Agencji Sieci w rozmowie z Bild am Sonntag. – Prawdopodobnie będziemy musieli żyć z groźbą wyczerpania się gazu przez dwie zimy – dodał.

Apelując, by ludzie nie wpadali w panikę, Müller powiedział, że Niemcy nie mają obecnie wystarczającej ilości gazu, aby przetrwać nadchodzącą zimę bez rosyjskich dostaw i dodał, że wiele zależy od tego, czy rurociąg Nord Stream 1 zacznie ponownie działać po zakończeniu prac konserwacyjnych w tym tygodniu.

Rosyjski Gazprom przekazał w czwartek, że nie może zagwarantować, że naprawa kluczowej turbiny w Kanadzie wystarczy do ponownego uruchomienia Nord Stream 1. Komisja Europejska jest gotowa opublikować zimowy plan energetyczny dla rządów państw członkowskich, w którym przedstawia sposoby oszczędzania gazu.

Politico/Bild am Sonntag/Michał Perzyński

Komisja wie jak zmniejszyć zużycie gazu. W mieszkaniach będzie chłodniej