EnergetykaInnowacjeOZE

Zyska: Projekt Wirtualna Elektrownia zwiększa potencjał OZE

Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl

Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska spotkał się z prezesem Tauron Ekoenergia Przemysławem Mandeltem. Rozmawiali o eksploatacji i zarządzaniu aktywami źródeł odnawialnych. – Innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy Wirtualna Elektrownia pozwala na zagregowanie potencjału wytwórczego i regulacyjnego rozproszonych źródeł energii odnawialnej – podkreślił Zyska.

– Moja obecność tutaj jest podwójnie uzasadniona. Mam powody do dumy i jako pełnomocnik rządu ds. OZE, i jako mieszkaniec Dolnego Śląska. Zarządzanie portfelem wytwórczym OZE Taurona jest realizowane m.in. poprzez innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy Wirtualna Elektrownia, który pozwala na zagregowanie potencjału wytwórczego i regulacyjnego rozproszonych źródeł energii odnawialnej. Projekt pozwoli na optymalizację produkcji energii elektrycznej w oparciu o dedykowane rozwiązania informatyczne i sztuczną inteligencję – powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

– Szczególnie doceniam to, że tak znaczące projekty energetyczne, jak TEE, są realizowane na Dolnym Śląsku. To realny dowód na wyrównywanie szans i stwarzanie możliwości rozwoju w równym stopniu mieszkańcom różnych części kraju – zaznaczył wiceminister Zyska.

Ministerstwo podaje, że na potrzeby projektu Wirtualnej Elektrowni opracowano szereg autorskich rozwiązań, m.in. centralne planowanie i optymalizację pracy jednostek wytwórczych z wykorzystaniem prognoz, wizualizację i nadzór realizacji planu generacji, współpracę z lokalnymi systemami typu SCADA. Dzięki tym rozwiązaniom została zapewniona możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału wytwórczego aktywów OZE włączonych do projektu – czytamy w komunikacie.

– Projekt Wirtualnej Elektrowni wszedł w fazę komercjalizacji 30 listopada 2021 roku. Oznacza to, że do systemu przyłączane są jednostki wytwórcze, a także magazyny energii i instalacje odbiorcze kontrahentów zewnętrznych – mówił Przemysław Mandelt, Prezes Zarządu Tauron Ekoenergia.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Budowa farmy słonecznej Wielbark dobiega końca


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X