EnergetykaGaz.Wszystko

Kobolew: Turkish Stream to blef. Rosjanie chcą kontroli nad ukraińskimi gazociągami

Dyrektor ukraińskiego Naftogazu zareagował na słowa swojego odpowiednika w Gazpromie, który zadeklarował, że do grudnia 2016 ruszą pierwsze dostawy nowym gazociągiem z Rosji do Turcji o nazwie Turkish Stream.

Andrij Kobolew ocenił, że Rosjanie nie mają pieniędzy ani inwestorów dla realizacji tego wielkoskalowego projektu. Zakłada on przepustowość 63 mld m3 gazu ziemnego rocznie i miałby zastąpić porzucony South Stream. Koszty inwestycji są szacowane na okolice 50 mld dolarów.

– Turkish Stream to na 90 procent blef – powiedział Kobolew. Jego zdaniem inwestycja ma przekonać Europejczyków do powrotu do rozmów o udziale właścicielskim Rosjan w gazociągach i magazynach nad Dnieprem. Takie rozwiązanie zasugerował przewodniczący komisji ds. energetyki w Dumie Państwowej Iwan Graczew.

Kijów ustawowo wykluczył Gazprom z rozmów o sprzedaży 49 procent akcji w Naftogazie i Uktransgazie realizowanej w ramach reformy sektora gazowego. Zaprasza do kupna firmy z Unii Europejskiej oraz USA. Pomimo deklaracji o dużym zainteresowaniu, nie pojawiły się oficjalne informacje o ofertach.

Ukraina jest nadal głównym krajem dla tranzytu gazu rosyjskiego do Unii Europejskiej. W celu jej ominięcia Rosjanie wybudowali Nord Stream i chcą wykorzystywać jego pełną przepustowość, oraz deklarują chęć budowy Turkish Stream.

– Rosja podejmuje wszelkie możliwe kroki w celu pogorszenia sytuacji w ukraińskim sektorze gazowej i wpłynięcia na naszą gospodarkę – powiedział Kobolew.

 

 


Powiązane artykuły

Warszawa, 07.07.2025. Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski podczas konferencji poświęconej premierze marki TEAM POLAND, 7 bm. w siedzibie PAP w Warszawie. TEAM POLAND to wspólna inicjatywa polskich instytucji rozwoju, stworzona z myślą o wspieraniu ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. (sko) PAP/PAP

Rząd rezygnuje z NABE. Spółki energetyczne reagują

W środę rano Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie ogłosiło rezygnację z realizacji projektu NABE (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego), który zakładał wydzielenie...
Orlen wprowadza SAF na polskie lotniska. To krok do dekarbonizacji lotnictwa, foto: Orlen

Orlen wprowadza SAF na polskie lotniska. Krok do dekarbonizacji

Samoloty startujące z Lotniska Chopina w Warszawie, a także z portów w Krakowie i Katowicach, mogą już tankować nowe, bardziej...

Bruksela przedłużyła magazynowanie gazu, ale poszła na ustępstwa

Parlament Europejski opowiedział się o przedłużeniu obowiązku magazynowania gazu. Wprowadził jednak dwie zmiany, w myśl nowych przepisów kraje członkowskie będą...

Udostępnij:

Facebook X X X