AlertEnergetykaGaz.

PGNiG nie będzie konkurował o przepustowość gazociągu Europipe II

Castorone. Jeden z budowniczych Baltic Pipe

Castorone. Jeden z budowniczych Baltic Pipe fot. Saipem

PGNiG nie potrzebuje dodatkowych nominacji przepustowości gazociągu Europipe II, aby dostarczać gaz przez magistralę Baltic Pipe do Polski – poinformowała spółka w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl.

PGNiG odniósł do doniesień medialnych dotyczących braku przepustowości gazociągu Europipe II, który stanowi łącznik pomiędzy norweskim szelfem kontynentalnym, a duńskim systemem przesyłowym.

– PGNiG nie musi konkurować z innymi firmami o przepustowość gazociągu Europipe II, do którego wpięty jest Baltic Pipe. Przepustowość gazociągów determinowana jest przez przepustowość punktów wyjścia (końcówek), a nie samych rurociągów. Im więcej punktów wyjścia, tym więcej gazu można zatłoczyć do gazociągu. Uruchomienie Baltic Pipe zwiększy zatem przepustowość Europipe II – tłumaczy PGNiG w odpowiedzi.

Spółka tłumaczy, że fakt ten potwierdza sposób rezerwowania przepustowości nie na całą długość gazociągu, a jedynie na punkty wyjścia. – PGNiG ma zarezerwowaną stosowną przepustowość punktu Nybro, który jest początkiem Baltic Pipe i  w związku z tym dysponuje wystarczającymi mocami w gazociągu Europipe II, aby skierować do Baltic Pipe cały wolumen gazu, jaki spółka zamierza sprowadzić do Polski. – tłumaczy PGNiG.

Spółka przytacza również komunikat operatora systemu Gassled, spółki Gassco, która jest właścicielem gazociągu Europipe II, w którym firma informuje, że “wpinka” do systemu Europipe II zwiększa przepustowość oraz elastyczność funkcjonowania gazociągu Europipe II, pozwalając na przesył norweskiego gazu zarówno na rynek niemiecki, jak i duński oraz polski.

Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Inżynieryjna sztuka połączenia Baltic Pipe z norweskim szelfem


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X