AlertBezpieczeństwoInfrastrukturaWykop

Bukaresztańska Dziewiątka potępiła bombardowania Ukrainy przez Rosję

Bukaresztańska dziewiątka w Warszawie #B9Warsaw. Fot. Kancelaria Prezydenta

Bukaresztańska dziewiątka w Warszawie #B9Warsaw. Fot. Kancelaria Prezydenta

Prezydenci Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier podpisali się pod wspólnym oświadczeniem potępiającym rosyjskie ataki rakietowe na cele cywilne. W oświadczeniu podkreślono, że czyn ten nosi znamię zbrodni wojennych i wezwano do zaprzestania procederu. Potępiono też używanie gróźb użycia broni jądrowej przez Rosję.

Prezydenci krajów bałkańskich, bałtyckich i środkowoeuropejskich potępili rosyjskie bombardowania

Prezydenci Bukaresztańskiej Dziewiątki, wsparci przez głowy państwa Macedonii Północnej i Czarnogóry, potępili w oficjalnym oświadczeniu dokonane przez Rosję masowe bombardowania ukraińskich miast. Według prawa międzynarodowego są to zbrodnie wojenne, ponieważ ostrzał nie był wymierzony w infrastrukturę wojskową, tylko w obiekty cywilne.

– My, Prezydenci Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier potępiamy dokonane w ostatnim czasie przez Rosję masowe bombardowania miast Ukrainy, które w świetle prawa międzynarodowego stanowią zbrodnie wojenne. Przypominamy, że zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości nie ulegają przedawnieniu i podlegają jurysdykcji sądów na całym świecie – napisano w oświadczeniu.

Prezydenci krytycznie wyrazili się również o groźbach ataku nuklearnego, stosowanych przez Rosję. Agresor został też wezwany do zaprzestania ostrzału cywilnych obiektów.

– W imieniu naszych państw żądamy od Rosji natychmiastowego zaprzestania ataków na cele cywilne. Nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz postawienia przed sądem osób winnych dzisiejszej zbrodni. Uważamy za niedopuszczalne publiczne groźby użycia broni jądrowej wygłaszane przez przedstawicieli Rosji. W tym kontekście podtrzymujemy nasze zobowiązania do ochrony naszych państw i sojuszników – deklarowano w dokumencie.

Prezydent.pl/Szymon Borowski

Ukraina i Mołdawia próbnie połączyły się z europejskim systemem elektroenergetycznym


Powiązane artykuły

Donald Tusk, zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP

Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek z nasilającymi się zagrożeniami...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...
czołg K2, zdjęcie: www.gov.pl

K2PL czeka na decyzję. Duży kontrakt zbrojeniowy się opóźnia

Polska planowała podpisać w kwietniu 2025 roku drugą umowę wykonawczą na zakup 180 czołgów K2 w wersji K2PL wraz ze...

Udostępnij:

Facebook X X X