AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZEŚrodowisko

Sieć przestaje nadążać za rozwojem OZE w Polsce

Panele słoneczne. Fot. pixabay.com

Panele słoneczne. Fot. pixabay.com

Resort klimatu i środowiska podaje, że sektor OZE odnotowuje wzrost. Wynika z tego, że chętnych do rozwoju taniej i niskoemisyjnej energetyki jest wielu, ale sieci przesyłowe nie mogą ich przyjąć. Skala odmów to około 80 procent.

We wtorek 25 października, odbyło się posiedzenie podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji. Wiceminister klimatu i środowiska omówiła pozytywny wzrost odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Ministerstwo wyjaśniło również problem coraz częstszych odmów przyłączania ich do sieci, a to może zahamować rosnący trend.

Pozytywny wzrost OZE

Według szacunków na koniec sierpnia moc zainstalowana w OZE wyniosła ponad 20,9 GW. W sierpniu ubiegłego roku, było to 14,9 GW.Ministerstwo poinformowało, że największy wzrost odnotowano w fotowoltaice. Moc w PV jest wyższa o 184,3 procent, a łącznie moc zainstalowanych mikroinstalacji wyniosła 8,2 GW. – To dwa Bełchatowy na dachach Polaków – skomentowała wiceminister, odnosząc się do największej elektrowni atomowej w Polsce. Zapowiedzi resortu mówią o dalszym wzroście OZE w polskim sektorze energetycznym. Do 2030 roku może to być 50 GW mocy.

Problemy z przyłączeniem do sieci

Resort odbiera informacje o odmowach przyłączenia do sieci instalacji OZE. – Otrzymujemy coraz więcej takich niepokojących sygnałów dotyczących odmów wydawania warunków przyłączenia do sieci OSD względem inwestorów OZE. Zjawisko staje się główną barierą dalszego rozwoju energetyki odnawialnej zarówno w Polsce, jak i w całej Europie – powiedziała wiceminister.

Skala problemu wzrasta z roku na rok i jak wynika z danych URE(Urząd Regulacji Energetyki) w latach 2017/18 było 260 powiadomień o odmowie przyłączenia do sieci, w 2019/20 było ich 1200, a w latach 2021/22 3459, z czego większość dotyczyła fotowoltaiki.

– Obecnie skala odmów sięga już nawet 60-80 procent wszystkich składanych wniosków – poinformowała wiceminister. MKiŚ wyjaśnia, że powodem jest brak równowagi. Sektor OZE, szczególnie fotowoltaika, rozwija się, natomiast sieci pozostają niezmodernizowane, bo brakuje inwestycji w ich przebudowę.

Sejm ma pracować nad projektem, która ułatwi otrzymanie gruntów oraz pozwoleń na budowę sieci przesyłowych.

Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska

Borowski: Bałtyk jest dla Polski rezerwuarem energii, który trzeba zabezpieczyć


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X