AlertAtomEnergetyka

Koreańczycy kują żelazo atomowe póki gorące. Desant na Warszawę

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

Koreańskie KHNP jest zainteresowane udziałem w budowie drugiej elektrowni jądrowej w Polsce zaproponowanej przez ZE PAK Zygmunta Solorza-Żaka i Polską Grupę Energetyczną pod parasolem politycznym Jacka Sasina. Delegacja tej firmy przybędzie do Warszawy tydzień po liście intencyjnym.

–  Wkrótce będę się spotykał w Warszawie z przedstawicielami KHNP więc będziemy kontynuować rozmowę o atomie. Nasze spotkanie jest zaplanowane na dziewiątego listopada – ujawnił minister aktywów państwowych Jacek Sasin w BiznesAlert.pl. – Jest otwarta furtka do rozmów o wodorze, bateriach i elektroenergetyce. Kiedy będziemy wiedzieć na czym stoimy po rozstrzygnięciu losu Pątnowa, przystąpimy do dalszych rozmów o zaangażowaniu gospodarczym Korei.

ZE PAK, Polska Grupa Energetyczna i KHNP podpisały list intencyjny w sprawie budowy atomu w Pątnowie, gdzie ta pierwsza firma ma kompleks starych elektrowni węglowych do wygaszenia w 2025 roku. List zobowiązuje do stworzenia studium możliwości budowy elektrowni jądrowej o dwóch do czterech bloków w technologii APR1400 do końca 2022 roku. To pomysł odrębny względem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, w ramach którego rząd przyjął uchwałę wyznaczającą amerykański Westinghouse na dostawcę technologii jądrowej AP1000 w pierwszej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Wojciech Jakóbik

Sasin: Gra o Koreę to nie tylko energetyka, ale i zbrojeniówka (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X