Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (31.10-4.11.2022).
1. Solorz-Żak: Chcemy atom z Korei bo inni byli gorsi
Zygmunt Solorz-Żak, główny udziałowiec ZE PAK tłumaczy pomysł budowy elektrowni jądrowej z koreańskim KHNP tym, że inne oferty były gorsze. Koreańczycy przegrali batalie o duży program jądrowy w Polsce z amerykańskim Westinghouse.
2. Obajtek: Spółki zależne PGNiG mają ogromne problemy, po fuzji z Orlenem to się nie powtórzy
Kompetencje technologicznych firm należących do PGNIG były tracone na rzecz często podmiotów zewnętrznych, a i bywało, że koncernów zagranicznych. Te spółki nie były traktowane jako pierwszy wybór. Dzięki sile Orlenu to już się więcej nie powtórzy – powiedział dziennikarzom prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na śniadaniu prasowym po konferencji poświęconej fuzji z PGNiG.
3. Cabak: Po co fuzja Orlenu i PGNiG? (ANALIZA)
Każda fuzja ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie inaczej jest z decyzją o połączeniu Orlenu i PGNiG, która zmaterializowała się 10 października 2022 roku. Nie dyskutując o faktach, warto przeanalizować wpływ tej zmiany z punktu widzenia gospodarki w Polsce i Europie – pisze Mateusz Cabak, współpracownik BiznesAlert.pl.
4. Kostka: Skąd Polska weźmie uran do elektrowni jądrowych? (ANALIZA)
W ciągu ostatnich kilku miesięcy temat budowy elektrowni atomowej w Polsce zaczął nabierać rumieńców. Mamy już wstępne informacje dotyczące technologii, na której zostanie oparta. Będzie to PWR jednej z nowszych generacji. Ponadto wiemy, że jej realizację wesprze Francja, Ameryka lub Korea Południowa. Te dane pozwalają na założenie, że polski debiut na scenie atomowej będzie niezmiernie udany. Nadal nie odpowiedzieliśmy jednak na jedno z podstawowych pytań, a mianowicie: skąd Polska weźmie paliwo do swojej pierwszej elektrowni atomowej? – na pytanie odpowiada Jakub Kostka ze Stowarzyszenia „Z energią o prawie”.
5. Dąbrowski: Jest list w sprawie atomu z Korei, więc czas na plan dla Pątnowa
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej mówi, że plan budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie przez jego spółkę, ZE PAK i koreańskie KHNP na mocy listu intencyjnego z Seulu nabierze konkretnych kształtów po opracowaniu modelu finansowego, harmonogramu oraz akcjonariatu.